Zastosowanie wodnej pary technologicznej

W procesach przemysłowych i produkcyjnych używa się różnych mechanizmów do przekazywania energii. Szczególnie ważne jest dostarczanie energii cieplnej, potrzebnej do procesów destylacji czy odparowania. W tym celu bardzo często wykorzystywana jest para wodna.
Czym jest technologiczna para wodna?
W zakładach produkujących środki farmakologiczne czy też różne substancje chemiczne bardzo ważne jest dostarczenie odpowiednich ilości ciepła maszynom produkcyjnym. W tym celu bardzo często wykorzystywana jest para technologiczna, szczególnie tam, gdzie wymagane jest większe skoncentrowanie energii cieplnej potrzebnej do realizacji procesów produkcyjnych w danej firmie. Para wodna ma wiele zalet i duża przewagę nad innymi rodzajami medium do przekazywania ciepła, szczególnie w stanie ciekłym. Przede wszystkim para technologiczna jest w stanie dostarczyć znacznie większe ilości energii – około 0,6 kWh na 1 kg wody. W przypadku medium w stanie ciepłym, trzeba byłoby zużyć nawet 25 kg takiej substancji, aby móc dostarczyć porównywalną ilość energii cieplnej, mimo wysokiej temperatury takiej substancji. Wszystko to sprawia, ze korzystanie z pary technologicznej jest bardziej korzystne z ekonomicznego punktu widzenia. Szczególnie jest to widoczne w przypadku dużych firm, takich jak sieci ciepłownicze, gdzie korzystanie z pary wodnej w realizacji procesów technologicznych może się przełożyć na znaczne oszczędności w skali roku. Te oszczędności są związane z tym, że para technologiczna nie musi być rozgrzewana do takich temperatur jak medium w postaci cieczy. Dzięki temu oszczędzamy znaczną ilość energii potrzebnej do odpowiedniego rozgrzania danej cieczy. Jest to szczególnie widoczne w przypadku dłuższych rurociągów. Oprócz takiego zastosowania pary, w procesach przemysłowych para wodna ma także wiele innych zastosowań. Warto wspomnieć o używaniu jej do sterylizacji, gdzie gorąca para wodna wykazuje wysoką skuteczność bez konieczności używania żadnych żrących środków chemicznych. Aby para wodna mogła być używana w procesach technologicznych musi spełniać kilka warunków. Jeżeli para ma zostać używana do procesów produkcyjnych związanych z produkcją żywności najważniejsze jest to, aby była pozbawiona w swoim składzie substancji chemicznych, korozyjnych i innych potencjalnie szkodliwych.
Energia cieplna odgrywa ogromną rolę w realizacji procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zazwyczaj głównym przekaźnikiem tej energii jest para wodna, która nie wymaga silnego podgrzewania aby skutecznie przekazywać energie cieplną. W procesach przemysłowych parę używa się również do sterylizacji.