Zastosowanie tablic grawerowanych

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Zastosowanie tablic grawerowanych

Znane z ulic i ze ścian wielkich gmachów. Występują one również i często stosowane są w biurach. Przechodzimy obok nich obojętnie, traktując je jako przeciętny element informacyjny w naszym życiu codziennym, ale nigdy nie zastanawiamy się jak powstają i z czego są robione dopóki sami ich nie potrzebujemy. Mowa tutaj o grawerowanych tabliczkach, które są powszechnie stosowane od bardzo wielu lat. Jedyne co zmieniło się w przeciągu całej historii ich produkowania są to materiały z jakich są one produkowane oraz technologia grawerowania. 

Jak i z czego powstają tabliczki?

tabliczki grawerowaneNajczęściej stosowaną metodą jest grawerowanie laserowe. Za pomocą lasera można wygrawerować tablice, szyldy, ale także tabliczki opisowe i znamionowe oraz zwyczajne tabliczki na drzwi. Jest to oczywiście kilka zastosowań tabliczek grawerowanych, w rzeczywistości jest ich o wiele wiele więcej. Materiały jakie są używane w tego typu grawernictwie to głównie laminaty grawerskie oraz różnego rodzaju blachy metalowe. Laminaty są to szczególnego rodzaju tworzywa, których powierzchnia jest barwiona. Niestety ilość kolorów oferowana przez niektóre zakłady może być ograniczona, jednak kolory dostępne łatwo można wybrać za pomocą specjalnych wzorników. Zaletami laminatów grawerskich jest głównie ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Pomimo zmiennej pogody i czterech pór roku powierzchnie te nie rdzewieją, ale także nie pokrywają się patyną ani śniedzią. Eleganckie tablice, czyli na przykład tablice pamiątkowe, wykonywane są z laminatów, których materiał ma zmetalizowaną powierzchnię. Jest to głównie kolor złoty lub srebrny, ale zdarza się również miedziany i brązowy. Tabliczki grawerowane mogą przybierać różne kształty oraz rozmiary, od prostokątnych po te nieregularne, czy też tarcze herbowe. Wykorzystując blachy aluminiowe można je przystosowywać do równych odcieni kolorów takich jak srebro lub złoto, ale również niebieskich, zielonych, czerwonych i tym podobnych. Tabliczki z białym grawerem przeznaczane są do zastosowania na zewnątrz, inne rodzaje natomiast stosowane są tylko i wyłącznie do pomieszczeń zamkniętych.

Niestety w przypadku tablic z blachy, rozpiętość kształtów jest mocno ograniczona. Mogą być one albo prostokątne albo okrągłe. Wiele firm oferuje również tabliczki z nadrukami kolorowymi. Jest to doskonały sposób na stworzenie prezentu dla kogoś, lub upamiętnienie ważnych chwil na kawałku metalu. Można wybrać dowolny rozmiar oraz kształt i uwiecznić moment na tego typu tabliczce.