Zastosowanie opasek zaciskowych do kabli

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Zastosowanie opasek zaciskowych do kabli

 

Przewody i kable znajdujące się w instalacjach elektrycznych i telekomunikacyjnych to zmora wielu konserwatorów, którzy muszą ogarnąć często bardzo rozległą sieć przewodów, która nierzadko obejmuje wartość nawet kilku kilometrów. Taka ilość okablowania sprawia, że powinno się stosować odpowiednio wydajne metody grupowania i segregacji kabli w instalacjach.

Opaska zaciskowa do kabli

opaski zaciskowe do kabliDobrze jest mieć na wyposażeniu odpowiednie środki i narzędzia, które pomogą nam ogarnąć ten bałagan i utworzyć w tym miejscu miłą dla oka harmonię. Bardzo dobrym materiałem, który od lat stosują elektrycy i informatycy są opaski zaciskowe do kabli będące najprostszym i najskuteczniejszym narzędziem do grupowania przewodów. Opaski to taśmy plastikowe z wyżłobionymi poprzecznymi kreskami, oraz mechanizmem zapadkowym w jej górnej części. Wsunięcie taśmy do tego mechanizmu powoduje, że opaska zaciska się na każdym wyżłobieniu tworząc dość trwałe połączenie, którego nie można już rozłączyć bez konieczności rozcinania taśmy ostrym narzędziem. Zacisk jest bardzo mocny i ciężko jest go rozerwać ręcznie. W ten sposób można połączyć wcześniej posegregowany zbiór kabli i zacisnąć na nim taśmę. Takie połączenia można dodatkowo oznaczyć na przykład za pomocą etykiety, którą również należy przepleść przez mechanizm taśmowy. Taśmy występują w różnych wersjach długościowych i szerokościowych. Bardziej wytrzymałe taśmy są szersze, przez co jeszcze bardziej trudne do rozerwania. Długość taśmy najlepiej jest dobrać do jej zastosowań, gdyż zbyt długie taśmy należy docinać po jej założeniu, co powoduje marnotrawstwo całego materiału. Można wybierać pośród różnych kolorów taśm i wykorzystać ich różnorodność na przykład do selekcjonowania poszczególnych grup przewodów. Występują także na rynku taśmy, których nie ogranicza jednorazowe założenie, gdyż ich mechanizm można odblokować i w ten sposób popuścić całe wiązanie. Taką taśmę możemy wykorzystać ponownie w innym miejscu lub do ponownego wiązania naszego zbioru przewodów. Opaski zaciskowe są niezwykle popularne wśród wszystkich osób, które zajmują się elektryką i sieciami teleinformatycznymi. Jest to wynalazek dość stary i bardzo już rozpowszechniony.

Być może na popularność opasek wpływa także ich niska cena. Są to materiały z tworzyw sztucznych wyrabiane w sposób masowy. To sprawia, że ich cena jest naprawdę niewielka i dużo niższa niż innych rozwiązań używanych do tych celów. Można je zakupić zarówno w specjalistycznych sklepach jak i marketach budowlanych, a także w supermarketach i zwykłych sklepach wielobranżowych.