Zastosowanie materiałów silikonowych

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Zastosowanie materiałów silikonowych

Produkcja trwałych i nowoczesnych urządzeń wymaga użycia najlepszych materiałów. Jednym z nich jest silikon używany powszechnie również w budownictwie jako doskonała izolacja. Z silikonu powstają również bardzo chętnie wykorzystywane przedmioty użytkowe. Ze względu na swoje wybitne i wszechstronne właściwości silikon stał się materiałem uniwersalnym bez, którego trudno sobie wyobrazić rozwój wielu branż.

Zalety użytkowe silikonu

lekki silikonMiękki i lekki silikon jest tylko z pozoru materiałem delikatnym. W rzeczywistości to jeden z najodporniejszych na bardzo wiele czynników elastomer, który właśnie dzięki swoim doskonałym właściwościom zdobył tak szerokie uznanie i zastosowanie. Silikon to materiał o imponującej rozciągliwości sięgającej 300 procent co daje mu bardzo wysoką pozycję wśród tworzyw sztucznych. Oprócz bardzo wysokie odporności na urazy mechaniczne nie są w stanie mu zagrozić niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak wilgoć, promieniowanie ultrafioletowe czy bardzo niskie temperatury. Materiał ten nie traci swoich właściwości ochronnych nawet w bardzo wysokich temperaturach oscylujących w granicach 300 stopni Celsjusza, poddany działaniu ognia nie zapala się lecz wykrusza nie wzniecając płomieni. Jest więc silikon tworzywem bardzo bezpiecznym jako izolator stosowany w wielu urządzeniach chłodniczych i innych. Ma to również znaczenie dla bezpieczeństwa przy zastosowaniu w budownictwie. Silikon jest również bardzo odporny na działanie większości związków chemicznych i substancji oleistych. Oprócz występowania pod postacią stałą jaką są płyty silikon produkuje się w formie żywic używanych w budownictwie. Zamykany w kartuszach z końcówką aplikacyjną jest świetnym materiałem uszczelniającym w budownictwie. Na rynku budowlanym występuje również jako domieszka do mas akrylowych. Silikon znajduje zastosowanie to produkcji wszelkiego rodzaju izolacji, mat antypoślizgowych, stołów roboczych, elementów amortyzujących. Jest wykorzystywany na dużą skalę w elektronice i przemyśle spożywczym. Ważną jego zaletą jest bardzo gładka powierzchnia. Nie sposób opisać pełnego zastosowania tego materiału w tak wąskich ramach dlatego najlepiej prześledzić strony internetowe producentów gdzie można znaleźć wszystkie niezbędne informacje o tym cennym materiale.

Silikon w płytach produkowany jest w wielu różnych kolorach co daje możliwość dużego wyboru stosownie do potrzeb. Oferta obejmuje też pewną gamę grubości. Zwykle oferowany jest w postaci rol o długości 5 i 10 metrów. Na indywidualne zamówienie producenci mogą wykonać płyty silikonowe o niestandardowych rozmiarach. Najczęstszą formą obróbki silikonu jest metoda cnc dającą gwarancję precyzji wykonania elementów.