Zalety stosowania płyt izolacyjnych na dachu

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Zalety stosowania płyt izolacyjnych na dachu

Dostępne na rynku izolacje z poliuretanu są oferowane w dwóch najczęstszych postaciach. Pierwsza to pianka natryskowa, a druga to sztywne płyty. Każdy z tych rodzajów może sprawdzić się lepiej w innych sytuacjach i na innych powierzchniach. Z tego właśnie powodu należy przede wszystkim zapoznać się dokładniej z tymi dwoma rodzajami, poznać ich zalety oraz wady. Dzięki temu znacznie łatwiej będziemy w stanie zdecydować, które z tych rozwiązań lepiej sprawdzi się jako izolacja naszego dachu. I dodatkowo będziemy zadowoleni z zastosowanej metody izolacji.

Wykorzystanie płyt izolacyjnych PIR

płyty izolacyjne pir na dachOferowane powszechnie płyty PIR mają prostokątny kształt i zróżnicowaną grubość. Ich oba boki są profilowane, co umożliwia szczelne łączenie kolejnych elementów. Z obu stron są one dodatkowo powleczone welonem szklanym, aluminium czy wzmocnione papierem. Na specjalne zamówienia producenci dostarczają także płyty zespolone. Można zastosować płyty izolacyjne pir na dach. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest uzyskiwanie tego samego współczynnika przenikania ciepła, co w przypadku innych materiałów, przy jednoczesnej znacznie cieńszej warstwie. W przypadku skośnych połaci dachu wykorzystuje się standardowo płyty PIR, które są umieszczane nakrokwiowo od zewnątrz albo podkrokwiowo od wewnątrz między krokwiami. Ze względu na fakt, iż płyty PIR mają niski poziom sprężystości, nie zaleca się umieszczania ich między elementami więźby dachowej, co ma miejsce na przykład w razie stosowania izolacji z wełny mineralnej. Stosowanie izolacji PIR zgodnie z zaleceniami producentów daje gwarancję szczelności oraz skuteczności.  Płyty mogą być układane na sztywnym poszyciu z papy podkładowej albo na krokwiach wcześniej zabezpieczonych folią paroizolacyjną, która dodatkowo odgrodzi poliuretan od ocieplenia między krokwiowego. Płyty są mocowane na ułożonych kontrłatach, poprzez przykręcenie do krokwi. W ten sposób izolacja zwiększa grubość połaci, jednocześnie eliminując liniowe mostki termiczne.

W wielu przypadkach płyty PIR stosowane są jako uzupełnienie podstawowej izolacji między krokwiowej. Są one chętnie wykorzystywane w celu docieplania remontowanych dachów. W połączeniu z płytami drewnopochodnymi PIR mogą być używane do wykonywania ociepleń nakrokwiowych w przypadku, kiedy projektanci zaplanują izolację połaci papą przed położeniem dachówek. Dlatego właśnie w przypadku, kiedy jesteśmy zainteresowani płytami izolacyjnymi na dach, powinniśmy uzyskać szerszą wiedzę na temat zasad prawidłowego montażu, zapewniającego skuteczność izolacyjną.