Wytrzymałe ochraniacze dla koni

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Wytrzymałe ochraniacze dla koni

Dobre ochraniacze to jeden z niezbędnych elementów końskiego ekwipunku. Ich głównym zadaniem jest ochrona nóg wierzchowca przed urazami. Jednak, aby tak było powinny być one odpowiednio dopasowane i dostosowane do typu końskiej aktywności. Zdrowe nogi wierzchowca to kluczowy czynnik, kształtujące prawidłowe funkcjonowanie jego całego organizmu. Najczęściej uszkodzeniom ulegają ścięgna i stawy nóg.

Ochraniacze dla Twojego konia

twarde ochraniacze na kołki dla koniaPierwszym kryterium w wyborze ochraniaczy dla konia jest dyscyplina jeździecka, przy uprawianiu której będą one stosowane. Jeżeli w planach mamy skoki, powinniśmy wybrać ochraniacze o twardych i wytrzymałych skorupach, które w razie uderzeń o drążki ochronią końskie nogi przed urazami. Zazwyczaj są one mocno zabudowane po bokach i z tyłu, a z przodu pozostaje nieco wolnej przestrzeni. Mają miękką wyściółkę i amortyzują wstrząsy. Gdy w naszym kalendarzu dominują treningi ujeżdżeniowe, możemy zdecydować się na elastyczne i bardziej zabudowane ochraniacze. Chodzi o tak zwane ochraniacze kontaktowe, których głównym zadaniem jest absorbowanie uderzeń, podtrzymywanie stawu pęcinowego oraz wspieranie ścięgien. Twarde ochraniacze na kołki dla konia zawsze sprostają temu zadaniu. Gdy już wiemy jakiego rodzaju ochraniaczy szukamy powinniśmy zacząć od wybrania odpowiedniego rozmiaru. Brzmi banalnie, ale zdarza się, że właściciele kupują za duże lub za małe ochraniacze dla swojego konia. W efekcie czego dochodzi do bolesnych otarć na nogach zwierzęcia. Pamiętajmy, że produkty różnych firm mogą się różnić wielkością rozmiarów, nawet jeśli są one tak samo oznaczone. W takim wypadku należy upewnić się, czy w sklepie przysługuje nam zwrot lub wymiana produktu, który po przymierzeniu okazał się zbyt mały lub za duży. Ważne jest też odpowiednie zapięcie ochraniaczy. Obecnie jest dostępnych wiele opcji zapinania ochraniaczy, jednak nadal najpopularniejszą z nich pozostają rzepy. Ich zapięcie powinno być na tyle mocne, by ochraniacz nie przesuwał się i na tyle luźne, aby ochraniacze nie ograniczały dopływu krwi i nie blokowały pracy ścięgien.

W wyborze ochraniaczy niezwykle ważna jest ich jakość. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość wyściółki i materiał, z którego została wykonana. Wnętrze ochraniacza powinno być jednolite, bez żadnych guzków lub tym bardziej twardych lub ostrych krawędzi. Powinno być gładkie i wykonane z materiału, który łatwo się czyści. Dotyczy to też powłoki zewnętrznej. Niezwykle istotne jest zapięcie – rzepy powinny być mocne i solidne.