Wykorzystanie gruszek treningowych w boksie

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Wykorzystanie gruszek treningowych w boksie

Sport to zdrowie, jak zapewne powie wielu z nas. To prawda, ale cała sztuka polega na tym, żeby używać do niego odpowiedniego sprzętu i robić to z głową i profesjonalnie. Unikniemy w ten sposób wielu kontuzji, które przeczą pierwszemu zdaniu w mojej wypowiedzi. Dzisiaj chciałbym poruszyć temat boksu i sposobu jego treningu za pomocą specjalnych urządzeń występujących w wielu punktach do treningu.

Gruszki treningowe w boksie

gruszka treningowaBokser musi być niezwykle sprawny fizycznie, szybki, zręczny i nieźle skoordynowany. Poza tym powinien posiadać wiedzę techniczną, która pozwoli mu uniknąć wielu błędów, jakie może popełnić podczas potyczki. Przed taką potyczką jest jeszcze tak naprawdę bardzo długa droga w postaci treningu, który musi przejść każdy początkujący adept boksu. Treningi mają na celu wydobycie z niego pokładów mocy i poprawienie jego siły fizycznej i szybkości. Bardzo dobrym przyrządem, o którym na pewno każdy słyszał, jest gruszka treningowa, będąca swego rodzaju podstawą każdego boksera stojąca zaraz obok worka treningowego. Jakkolwiek rolą worka treningowego jest poprawianie siły ciosu tak gruszka ma o wiele szersze spektrum działania. Gruszka to zawieszony na sztywnej sprężynie twardy worek treningowy, w kształcie owocu o takiej samej nazwie. Po uderzeniu w nią odchyla się , jednak sprężyna bardzo szybko odsyła go z powrotem na miejsce. Do uderzenia w gruszkę nie potrzeba przesadnie wielkiej siły, natomiast ponowne uderzenie w nią wymaga od trenującego dużej szybkości i skoordynowania swoich ruchów. Właśnie te dwa elementy są trenowane przy ćwiczeniach przy gruszce i działa to wszystko bardzo dobrze. Tam naprawdę trzeba uderzać wiele razu na sekundę, i to uderzać dość precyzyjnie, aby całe ćwiczenie było na tyle skoordynowane, że będzie miało sens. Koordynacja i dobre wykonanie przejawia się w formie harmonicznego ruchu całego elementu wiele razy na sekundę. Dobrze zrobione gruszki są wykonane z odpowiednio dobranych materiałów, które posiadają odpowiednią twardość. Zbyt miękki sprzęt nie będzie działał prawidłowo.

Bokserzy bardzo cenią sobie taki zestaw treningowy zawierający gruszkę. Używa się ją zazwyczaj równie często jak worek treningowy, gdyż jak wiadomo nie sama siła decyduje o wygranej w walce bokserskiej o czym przekonało się już wielu zawodowców. Trenerzy zachęcają do częstych treningów z gruszkami, gdyż przynoszą one wymierne efekty w postaci zwiększonej szybkości i precyzji uderzenia, a także wyrobienia sobie odpowiedniej koordynacji ruchów boksera.