Wykaz parametrów sieci elektrycznej

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Wykaz parametrów sieci elektrycznej

 

Na terenie zakładów przemysłowych każdego dnia wykorzystywane są różne urządzenia oraz maszyny. Każde z nich posiada własną charakterystykę pracy. W zależności od pobieranej mocy może to wpływać na inne sprzęty, które są podłączone do sieci. W związku z tym niezbędne jest regularne kontrolowanie najważniejszych instalacji oraz zbieranie ważnych danych do dalszej analizy. Jedną z najważniejszych instalacji jest z całą pewnością elektryka. Większość odbiorników potrzebuje bowiem dostępu do mocy o odpowiednich parametrach.

Jak dokonać pomiaru parametrów sieci elektrycznej?

parametry jakościowe energii elektrycznejTylko w ten sposób są one w stanie pracować z pełną wydajnością. Warto wspomnieć, że parametry jakościowe energii elektrycznej mogą być zbierane przez analizatory sieci, które są powszechnie spotykane w przedsiębiorstwach. Urządzenia te umożliwiają kontrolowanie napięcia zasilającego poszczególne fazy czy natężenia prądu przez nie przepływającego. Większość dostępnych na rynku modeli pozwala na pomiar mocy czy współczynnika mocy. Dodatkowo niektóre sprzęty posiadają rozbudowane funkcje umożliwiające określenie współczynnika wyższych harmonicznych zarówno w przebiegach prądu czy napięcia. Istnieje również możliwość wysyłania danych do jednostki centralnej. Na podstawie zapisów możliwe jest wyciągnięcie interesujących wniosków o funkcjonowaniu całej sieci. Warto tutaj wspomnieć o zjawiskach takich jak chociażby zapady, zaniki czy wahania napięcia zasilającego. Dzięki temu odpowiednie osoby są w stanie podjąć działania, które pozwolą zwiększyć niezawodność dostaw energii elektrycznej. Informacje na temat zawartości harmonicznych pozwalają również podjąć czynności mające na celu ich eliminację lub zmniejszenie. Dodatkowo dzięki możliwości tworzenia wykresów wizualnych możliwe jest powiązanie włączenia poszczególnych maszyn czy linii technologicznych ze zmianami w sieci. To również pozostawia pewne pole manewru jeśli chodzi na przykład o czas włączeń czy ich kolejność.

Jak widać dzięki zbieraniu danych poprzez zaawansowane technologicznie urządzenia możliwe jest uzyskanie ważnych informacji na temat sieci elektrycznej w zakładzie. Pozwala to przeprowadzić optymalizację, której wynikiem jest podniesienie sprawności, a co za tym idzie obniżenie kosztów związanych ze zużyciem mediów. Jest to niezwykle ważne ponieważ obecnie praktycznie wszystkie media drożeją z roku na rok. Wiele zakładów przemysłowych w pierwszej kolejności decyduje się na zakup urządzeń monitorujących oraz analizujących podstawowe wskazania sieci.