Wydawanie książki na własną rękę

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Wydawanie książki na własną rękę

Pisarz, który spotyka się z problemem wydania swojego dorobku intelektualnego stoi przed dylematem, w jaki sposób dokonać publikacji swojego dzieła. Najprostszym sposobem jest wysłanie swojego dzieła do wydawnictwa i pozostawienie spraw profesjonalistom w dziedzinie praw publikacji, praw autorskich, promocji i dystrybucji. Jednak droga ta posiada swoje mankamenty, głównie związane z niezależnością twórczą, z podziałem zysków wynikających z umowy z wydawnictwem. Przyjrzyjmy się powyższym problemom.

Mnóstwo rozwiązań na wydanie książki

self publishing wydawnictwoJeżeli decydujemy się na wydanie książki poprzez tradycyjnie rozumiane wydawnictwo, gdzie promocją, dystrybucją, magazynowaniem i prawami autorskimi zajmuje się ktoś inny, powinniśmy liczyć się z podziałem dochodów z wydawnictwa. Wydawnictwa, w zależności od jego stosunku do danego autora, zazwyczaj proponują przeprowadzenia druku i dystrybucji własnym kosztem. Duża rzesza pisarzy decyduje się korzystać z kanałów alternatywnych, gdzie albo decydują się oni na wydanie i dystrybucję publikacji własnymi środkami pieniężnymi, sprzedając towar albo w sklepach internetowych, albo w tradycyjnej dystrybucji, ustalając zasady sprzedaży indywidualnie, bez pośrednika w postaci wydawnictwa, albo decydują się na pomoc self publishing wydawnictwo. Self publishing wydawnictwo to rozwiązanie dla autorów chcących zachować niezależność literacką, promocyjną i nie chcą dzielić się owocami swojej pracy z dużymi wydawnictwami. Publikować książki można na wiele sposobów, z których każdy będzie wymagał indywidualnego rozwiązania dopasowanego do twórcy. Możemy zdecydować się na publikację w tradycyjnej wersji książkowej, możemy korzystać z możliwości, jakie daje nam cyfryzacja, czyli np. opublikować książkę w postaci e-booka, na stronie internetowej, na portalu udostępniającym cyfrowe wersje książek. Każda z powyższych form, wymaga jednak indywidualnej konsultacji pod względem prawnym, gospodarczym i finansowym. Powiedzenie, że wydanie książki może być bezkosztowe jest prawdą, ale zarobienie na książce musi wiązać się z konkretnymi wydatkami i konkretnymi przedsięwzięciami.

Pojecie wydawania książki na własną rękę jest pojęciem bardzo szerokim i wymagającym doprecyzowania. Wydanie książki składa się przynajmniej z kilku podstawowych elementów: proces twórczy, druk, dystrybucja lub sprzedaż, promocja, magazynowanie, zarządzanie prawami autorskimi. W dzisiejszych czasach, decydując się na wydanie książki, możemy zdecydować się na różne formy publikacji i każdorazowo, warto zasięgnąć opinii ludzi znających się na tym temacie.