Wybór lampy polimeryzacyjnej

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Wybór lampy polimeryzacyjnej

Gabinet dentystyczny jest miejscem, do którego pacjenci udają się nie tylko w celu ekstrakcji zębów, ale także wypełnienia w nich ubytków. Od wielu lat najpopularniejszym sposobem na uzyskanie zadowalającego efektu jest użycie plomb światłoutwardzalnych. Żeby jednak zyskały one odpowiednią trwałość, wymagane jest użycie lamp polimeryzacyjnych, które emitują odpowiedni rodzaj światła. Ich wybór powinien być dokonany, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo pacjenta, operatora, a także komfort użytkowania. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, spośród których łatwo dobrać taki, który odpowiada indywidualnym wymaganiom stomatologa.

Wiele modeli lamp polimeryzacyjnych

nowoczesna lampa polimeryzacyjnaUrządzenia do utwardzania plomb światłem, znane są od wielu lat. Jednak nowoczesna lampa polimeryzacyjna różni się znacząco od tych, jak je wykorzystywano kilkanaście lat temu. Żeby wybrać odpowiednią maszynę tego typu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, aby jej użytkowanie było w pełni bezpieczne nie tylko dla pacjenta, ale także dla operatora. Dlatego wszystkie współczesne modele lamp wyposażone są w specjalne panele o pomarańczowym odcieniu, które neutralizują szkodliwe działanie niebieskiego światła emitowanego przez nie. Mogłoby ono bowiem uszkodzić wzrok osoby używającej urządzenia. Każda lampa posiada także odpowiedni panel regulujący jej moc, jak również czas naświetlania. Dzięki temu bardzo precyzyjnie można określić wszystkie parametry, zapobiegając tym samym ewentualnym pomyłkom, które mogłyby doprowadzić na przykład do uszkodzenia miazgi zęba pod wpływem zbyt długiego wystawienia jej na działanie promieniowania. O ile kiedyś wszystkie lampy działały na zasadzie wbudowanych żarówek emitujących odpowiednią długość fal świetlnych, od teraz najczęściej wykorzystywane są diody ledowe i światłowody, które koncentrują wiązkę. Obecnie na rynku można spotkać dwa typy urządzeń: dwuczęściowe i przypominające szczoteczki elektryczne.

Lampy polimeryzacyjne są niezbędnym wyposażeniem każdego gabinetu stomatologicznego ze względu na to, że obecnie najczęściej wybieranym sposobem wypełnienia są plomby światłoutwardzalne. Emitują one niebieskie światło, pod którego wpływem materiał ten uzyskuje odpowiednią twardość. Na rynku dostępnych jest wiele modeli lamp, od dwuczęściowych, po takie, które wyglądem przypominają szczoteczki elektryczne. Dzięki wykorzystaniu diod ledowych światłowodów ich żywotność jest bardzo duża. Każde urządzenie tego typu jest już wyposażona w odpowiednie elementy zabezpieczające, dzięki czemu użytkowanie jest w pełni bezpieczne dla pacjenta i operatora.