Wybieramy odpowiedni pas napędowy

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Wybieramy odpowiedni pas napędowy

Aby maszyny przemysłowe działały w sposób wydajny i prawidłowy, konieczne jest w większości przypadków zastosowanie odpowiednio dobranych systemów napędowych. Dzięki nim praca urządzeń jest w ogóle możliwa. Jednym z najczęściej stosowanych napędów są pasy. Ich rodzaj i struktura jest ściśle uzależniona od charakteru wykorzystania oraz warunków panujących w miejscu pracy urządzenia.

Rodzaje pasów napędowych

pasy napędowe płaskieUruchomienie maszyn i urządzeń, wykorzystywanych w zakładach przemysłowych to absolutna podstawa wydajności całego procesu produkcyjnego. Do tego celu konieczne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju napędu. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest system pasowy. Jego niewątpliwą zaletą jest stosunkowo niski pobór energii, potrzebnej do prawidłowej pracy maszyn oraz wysoka wytrzymałość i odporność na niekorzystne warunki, panujące w niektórych zakładach produkcyjnych. Dobór odpowiednich pasów, a przede wszystkim tworzywa, z którego dany element został wykonany, gwarantuje długą i efektywną pracę. Jednym z najprostszych i najczęściej stosowanych rozwiązań są pasy napędowe płaskie. Służą one do przeniesienia mocy w systemach zwykłych, otwartych oraz w napędach stycznych. Zwykle są to elementy służące do jednostronnego działania. Oznacza to, że okładzina cierna zastosowana jest jedynie po jednej stronie pasa. Wyjątkiem są napędy styczne, które wspomnianą powierzchnię posiadają po obu stronach. Jednym z najważniejszych kryteriów, które należy dobrać do specyfiki wykonywanej pracy jest rodzaj tworzywa, z którego wykonany został pas. Czynnikiem różnicującym w tym przypadku może być temperatura, panująca w zakładzie produkcyjnym czy stopień wilgotności powietrza. Rodzaj cięgna decyduje również o poziomie naprężenia pasa. Materiał okładzin ciernych ma już znacznie mniejsze znaczenie i najczęściej wykonany jest z gumy, odpornej na wilgoć, brud, oleje i inne niekorzystne czynniki. Jedynym ograniczeniem może być w tym przypadku temperatura.

Poprawna i wydajna praca urządzeń i maszyn, wykorzystywanych na szeroka skale w przemyśle produkcyjnym są odpowiednio dobrane systemy napędowe. Jednym z najprostszych, a jednocześnie najczęściej i najchętniej stosowanych rozwiązań są pasy napędowe. Zapewniają wydajną pracę przed bardzo długi czas. Do napędów otwartych oraz stycznych wykorzystuje się pasy o płaskiej strukturze, które najczęściej przenoszą energię przy pomocy jedynie jednej strony ciernej. Rodzaj materiału cięgna i okładziny uzależniony jest od indywidualnych parametrów pracy maszyny.