Walka z omacnicą prosowianką

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Walka z omacnicą prosowianką

Kukurydza jest rośliną uprawianą w Polsce na szeroką skalę. Uprawia się ją do celów pastewnych i by wytwarzać z niej kiszonki, którymi karmi się bydło i trzodę, paszę z kolb, oraz po prostu ziarno dla zwierząt. Kukurydzę cukrową uprawia się z kolei do celów konsumpcyjnych. Pewną innowacją jest uprawa kukurydzy w celach przemysłowych, wykorzystywać ją można bowiem do produkcji biopaliw.

Jak skutecznie zwalczać szkodniki żerujące na kukurydzy

szybkie zwalczanie omacnicyWrogami kukurydzy są nie tylko uwielbiające w niej żerować dziki, największymi wrogami upraw kukurydzianych okazują się niewielkie owady, mogące doprowadzić do poważnych uszkodzeń upraw i zmniejszenia plonów. Obecnie wyróżnia się kilka głównych insektów szkodzących kukurydzy i zarówno ich ilość jak i liczba gatunków sukcesywnie wzrasta. Bardzo groźnym i ekspansywnym szkodnikiem, który szczególnie brutalnie obchodzi się z uprawami kukurydzy jest omacnica prosowianka. Omacnica zjada tkanki łodyg, przez się one obłamują, a także podgryza ziarna od zewnątrz. Szybkie zwalczanie omacnicy musi być priorytetem każdego rolnika uprawiającego kukurydzę. W tej trudnej walce z omacnicą prosowianką konieczne są odpowiednio dobrane insektycydy stosowane w odpowiedniej dawce i o odpowiednim czasie, bez których ta walka jest skazana na porażkę. Omacnica wygląda niepozornie, jednak nie wolno jej bagatelizować, ponieważ potrafi zniszczyć dziesiątki hektarów upraw kukurydzy. Jeśli omacnica prosowianka dokona swoich uszkodzeń na kukurydzy cukrowej, czyli tej uprawianej w celach spożywczych nie będzie ona mogła być one dopuszczona do spożycia. Zasięg omacnicy jest coraz większy i najprawdopodobniej niebawem obejmie całą Polskę. Prócz chemicznej ochrony roślin ważne jest dokładne usunięcie chwastów i resztek roślin spomiędzy pędów kukurydzy, co sprawi, ze omacnica nie przeżyje. Kiedy gołym okiem widać uszkodzenia na kukurydzy niestety nie da się już nic zrobić, ponieważ to oznacza, że szkodnik jest już w środku rośliny, dlatego należy być czujnym i walczyć z prosowianką zanim wgryzie się ona w roślinę.

Omacnica jest obecnie największym szkodnikiem niszczącym uprawy kukurydzy, która jest dla niej dobrym źródłem pożywienia i daje też dobre warunki do wzrostu i rozmnażania się. Jej liczebność stale rośnie, a negatywne skutki jej obecności odczuwają także rolnicy uprawiający inne rośliny. Choć kilkanaście lat temu omacnica prosowianka żerowała niemal wyłącznie na południu Polski, to teraz objęła już swym zasięgiem niemal cały kraj. Walkę z omacnicą da się wygrać, jednak trzeba być czujnym i systematycznym w swoich działaniach.