Uszczelnienie świetlików płynną hydroizolacją

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Uszczelnienie świetlików płynną hydroizolacją

Często na dachach płaskich można spotkać się ze świetlikami i specjalnymi pasmami świetlnymi. Te elementy umożliwiają bardzo efektywne i równomierne naświetlanie wnętrza obiektu światłem dziennym, naturalną wentylację oraz odprowadzanie ciepła i dymu podczas możliwego pożaru.

Świetliki – czy warto je montować?

uszczelnianie świetlikówZ konstrukcyjnego punktu widzenia, świetliki są elementami, które przechodzą bezpośrednio przez połać dachu, co tworzy osłabione i podatne na usterki miejsca, w których to stykają się materiały budowlane o różnorodnych właściwościach. Dlatego też tak niesamowicie istotne jest uszczelnianie świetlików ze szczególną starannością i przede wszystkim przy użyciu odpowiednich do tego materiałów. Generalnie świetliki posiadają najczęściej podwójną ściankę z tworzywa akrylowego lub żywicy poliestrowej wzmacnianej specjalnymi włóknami. Wprawdzie, całe ciągi świetlików mogą być wklejane bezpośrednio w papę lub membranę z tworzywa sztucznego, jednakże z biegiem lat o wiele lepiej sprawdzą się w tym przypadku świetliki osadzane na wieńcu, ponieważ wieńce z izolacją termiczną znacznie korzystniej chronią przed kondensowaniem się pary wodnej. Warto wiedzieć, że nieszczelne podstawy świetlików są trudne do naprawienia, a skutecznym lekarstwem jest przede wszystkim płynne tworzywo sztuczne, które zbrojone jest włókniną i zachowujące trwałą elastyczność zarówno w ekstremalnie niskiej, jak i wysokiej temperaturze. Dzięki właśnie tej elastyczności, jest ono w stanie sprostać wszelkim obciążeniom związanym z różnorodną rozciągliwością termiczną materiałów, jak i ruchami dachów. Zastosowanie przesączonych pasów włókniny sprawdzi się szczególnie w obszarze wieńca świetlika. Pasy układa się z dziesięciocentymetrowymi zakładami na powierzchnię dachu i wykonuje minimum 15-centymetrowe wywinięcie bezpośrednio na powierzchnię pionową. Na gładkich ściankach wieńca włókninę można wygodnie obrabiać wałkiem malarskim, a w narożnikach warto nałożyć dodatkowo okrągłe kawałki włókniny, co przyczyni się do znaczniejszego wzmocnienia szczególnie narażonych na uszkodzenia miejsc. Krążki te należy naciąć w kierunku środka, gdyż dzięki temu będzie można je dokładnie dopasować do kształtu podstawy, zanim poszczególne ścianki zostaną zaizolowane na całej długości.

Płaskie dachy to w dzisiejszych czasach największy hit. Jednak należy również pamiętać o szczególnym dopełnieniu takiego dachu, aby nie narazić się na przyszłe możliwe problemy. Stąd właśnie bardzo istotne jest w profesjonalny sposób zamontowanie świetlików, dzięki którym uniknie się nieprzyjemnych sytuacji.