Sterowanie zespołem maszyn przemysłowych

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Sterowanie zespołem maszyn przemysłowych

 

Najbardziej złożone instalacje przemysłowe zajmują ogromne powierzchnie terenu i składają się z licznych maszyn i urządzeń, które współpracują ze sobą w ramach jednego zbioru procesów technologicznych. Aby to wszystko ze sobą współpracowało, musi być połączone razem w jeden system skoncentrowany w jednym punkcie sterowniczym. Takim połączeniem maszyn zajmuje się automatyka przemysłowa.

Zasada działania przemysłowych instalacji elektrycznych

przemysłowe instalacje elektryczneWiększość linii technologicznych napędzana jest silnikami elektrycznymi lub instalacjami pneumatycznymi, a także hydraulicznymi. Wszystkie te instalacje bardzo dobrze ze sobą współpracują i dają się razem połączyć w jeden system. Kable, które sterują napięcie podawane na urządzenia zbiegają się we wspólnej szafie sterowniczej, która zawiera elementy sterujące napięciem takie jak przekaźniki i styczniki. Te elementy połączone są razem z jednostką sterującą, najczęściej jest to komputer stacjonarny, rzadziej panel sterowniczy. Wszystkie przemysłowe instalacje elektryczne wykonuje się na etapie budowy maszyny. Ewentualne przeróbki instalacji, spowodowane na przykład przebudową ciągu produkcyjnego, można wykonać później w czasie postoju maszyny. Do szafy sterowniczej dochodzi z reguły napięcie 400V, które jest wystarczające do dostarczenia wystarczającej energii dla wszystkich napędów elektrycznych. Trójfazowym napięciem o tej wartości można zasilić naprawdę spore silniki elektryczne. Do sterowania instalacjami pneumatycznymi nie potrzeba już aż tak dużej energii, gdyż jej nośnikiem jest tam sprężone powietrze. Główna ilość prądu jest potrzebna, w tym przypadku, do zasilania sprężarki, która produkuje tą energię, nieco mniej natomiast do sterowania cewkami, które otwierają i zamykają zawory pneumatyczne. Działa to w ten sposób, że przemysłowa instalacja elektryczna, w momencie wymagania otwarcia jakiegoś elementu na linii produkcyjnej, wysyła sygnał elektryczny do przekaźnika, który zamyka obwód o napięciu 24V lub 230V, w celu wysłania napięcia na cewkę, która otwiera zawór, dostarczający powietrze do otwarcia siłownika pneumatycznego.

Oczywiście takich operacji w ciągu chwili dzieje się całe mnóstwo, szczególnie, jeśli ciąg produkcyjny jest bardzo rozbudowany. Instalacja elektryczna powinna również zasilać czujniki, które monitorują na bieżąco o tym, co dzieje się na linii produkcyjnej. Są to czujniki podczerwieni, indukcyjne i optyczne. One również wbudowane są w szafę sterowniczą i dostarczają cennych informacji dla komputera.