Sprawdzona terapia systemowa Berta Hellingera

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Sprawdzona terapia systemowa Berta Hellingera

Terapia systemowa ma bogatą tradycję i imponujacy dorobek. Psychoterapuci, którzy pracuja w ramach tego właśnie nurtu, w spsoób kompleksowy patrzą na drugiego człowieka i jego sytuację psychospołeczną. Są zdania, że każdy z ans funckjonuje w ramach różnorodnych systemów. Oczywiscie najważniejszym z nich jest sytem rodzinny. Zaburzenia w obrębie tej grupy społecznej mają daleko idące konsekwencje.

Czy warto uczestniczyć w sprawdzonych ustawieniach systemowych?

sprawdzone ustawienia systemowe hellingeraRodzinne problemy potrafią ciągnąć się latami. Psychoterapeuci zgodnie podkreślają, że zazwyczaj w kontaktach z osobami bliskimi brakuje nam poczucia, że możemy bez żadnych przeszkód wyrażać swoje emocje oraz oczekiwania. Komunikacja w relacjach interpersonalnych jest naprawdę istotna. Wiele osób zdaje się jednak o tym zapominać, co też rodzi pewne konsekwencje. Z czasem dochodzi do różnych kłótni oraz nieporozumień. Konflikty potrafią ciągnąć się latami i dotykać nawet kilku pokoleń. Tymczasem ustawienia systemowe pozwalają na ujawnienie zdarzeń z przeszłości, jak również pokazują pewne procesy, których nawet nie byliśmy nigdy świadomi. Można śmiało powiedzieć, że terapia hellungerowska odkrywa to, co najbardziej ukryte i niedostępne. Efektywne i sprawdzone ustawienia systemowe Hellingera są poecane w szczególności dla osób, które cierpia z powodu nasilonych konfliktów w rodzinie, a ponadto borykaja się z traumami z przeszłości. Oczywiście możliwych zastosowań jest znacznie więcej. Ustawienia systemowe odbywają się zazwyczaj w kilkuosobowych grupach. Podczas warsztatów ja scenę wychodzą wybrane osoby, które są gotowe, żeby pracować nad swoim problemem. Reszta uczestników spotkania pełni rolę obserwatorów. Nie można jednak zapominać o osobach, które razem z pacjentem wchodzą na scenę i biorą czynny udział w ustawieniu. Są to tak zwani reprezentanci, którzy niejako wcielają się w rolę członków rodziny pacjenta. Osoba, której przypadek jest omawiany, rozmieszcza reprezentantów według własnego uznania, komentując, kto kim jest z rodziny i dlaczego akurat taką pozycję zajmuje. Oczywiście całe spotkanie odbywa się w obecności i aktywnym współudziale terapeuty.

Bert Hellinger to znany niemiecki teraputa oraz filozof, który opracował nowatorską terapię za pomocą ustawień systemowych. Wiele osób na poważnie zastanawia się nad uczestnictwem w tego typu warsztatach. Bez wątpienai warto rozważyć taką możliwość, jeśli od dłuższego czasu borykamy się z różnymi traumami, cierpimy z powodu konfliktór rodzinnych, a poandto też tradycyjne formy terapii okazały się mało skuteczne.