Sposób na kolkę

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Sposób na kolkę

 

W wielu przypadkach, opieka nad dzieckiem jest intuicyjna, gdyż każda mama została wyposażona w instynkt macierzyński. To mama zawsze wie o co dziecku chodzi, kiedy płacze bo chce jeść, jest znudzone czy coś go boli. Mimo tego, że noworodek i niemowlę dużo płaczą, gdyż to ich jedyny sposób komunikacji przez wiele miesięcy, to mama potrafi się z nim skutecznie komunikować. Także wtedy, kiedy maluch doświadcza przykrych kolek.

Czemu noworodki doświadczają kolek?

co jest dobre i polecane na kolki dla noworodkaDzieci rodzą się całkowicie bezbronne i są w stu procentach zdane na opiekę rodziców. U mamy jest im zawsze najlepiej, bo znają się z nią już nawet przed porodem i najwięcej czasu spędzają. Dlatego też, to mama potrafi najlepiej rozpoznać wszelkie zachowania małego człowieka, który nie potrafi jeszcze mówić. Najciężej jest rozszyfrować zachowanie bardzo małego dziecko, które dopiero co się urodziło. Jednak są pewne symptomy świadczące o tym czy dziecko nie doświadcza bólu. W wielu około czwartego – szóstego tygodnia życia, wiele maluchów dotyka bolesna kolka, która jest rodzajem skurczu odczuwanego w dolnej części brzucha. Dzieci wtedy mają twarde brzuszki, przykurczają nóżki i rozpaczliwie płaczą. Taki płacz jest najczęściej nagły, pomimo, że dziecko ma zaspokojone wszystkie potrzeby. Jeżeli nie mamy doświadczenia i nie wiemy co jest dobre i polecane na kolki dla noworodka, to najlepiej zasięgnąć informacji w internecie na sprawdzonych stronach medycznych lub udać się do lekarza pediatry. Atak kolki następuje najczęściej jakiś czas po jedzenie i może trwać nawet przez kilka godzin. Rodzicom w takim momencie ciężko jest uspokoić dziecko, bo łagodzenie bólu zajmuje trochę czasu. Można wykonać delikatny masaż brzuszka, położyć na nim ciepły okład lub wybrać kontakt body to body, czyli położyć dziecko z swoim brzuchu. Maluchy się często uspokajają przy monotonnych dźwiękach lub ruchach, ale na pewno im pomaga bliski kontakt z mamą. W aptekach dostaniemy też przeróżne środki na bazie wyciągów roślinnych, które także potrafią skutecznie złagodzić kolkę.

W takiej sytuacji ważne jest szybie działanie, ponieważ maluszek się męczy, a nie potrafi nam powiedzieć co go boli. Można jedynie z obserwacji jego zachowania wywnioskować czy jest to kolka, czy coś poważniejszego, z czym warto udać się od razu do lekarza. Na pewno warto pamiętać o podnoszeniu dziecka do odbicia po karmieniu i przestrzeganiu zdrowej diety przez mamę karmiącą piersią. Na szczęście tylko pewien procent dzieci doświadcza kolek, które zawsze samoczynnie ustępują.