Ślub z obcokrajowcem – formalności

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Ślub z obcokrajowcem – formalności

Wszyscy wiemy, że organizacja ślubu i wesela wiąże się z wieloma zadaniami do wykonania i często z ogromnym stresem. Jeśli chodzi o ślub z obcokrajowcem, tego stresu często jest jeszcze więcej. Tak samo jak i urzędowych spraw do załatwienia. A biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej Polaków wyjeżdża z kraju, często zdarza się, że wynikiem takiego wyjazdu jest właśnie ślub z obcokrajowcem. Jak natomiast wyglądają formalności związane z takim wydarzeniem czy potrzebne są jakieś szczególne formalności?

Więcej o ślubie z obcokrajowcem

ślub z obcokrajowcemDla każdej kobiety jak i dla każdego mężczyzny ślub to wyjątkowy dzień w życiu. Wszystko musi być więc dopięte na ostatni guzik, by szczęściu Młodej Pary nie przeszkodziły żadne niedociągnięcia czy nie do końca załatwione sprawy. Jeśli chodzi o ślub z obcokrajowcem, wiele zależy od kraju, w którym się ten ślub bierze. Jeśli jest to Polska, małżonka lub małżonkę z innego kraju obowiązują przepisy prawne naszego kraju. Procedury ślubne w części oczywiście pokrywają się z tymi, które obowiązują w normalnych przypadkach. Potrzebujemy różnych dokumentów, nie tylko tożsamości. W przypadku obcokrajowca wymagany jest paszport i akt urodzenia przetłumaczony na język polski i potwierdzony tłumaczeniem uwierzytelnionym. Urząd cywilny prosi również oświadczenie o nazwisku lub nazwiskach, jakie będą nosić małżonkowie po ślubie. Cała procedura jest dłuższa, niż w przypadku ślubu osób o tej samej narodowości. Małżonkowie wszystkie dokumenty muszą dostarczyć na czas, a potem ambasada lub konsulat musi sprawdzić sytuację prawną małżonka o obcej narodowości. Urząd musi być pewny, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wzięcia przez narzeczonych tego ślubu, na przykład wcześniejszych relacji zakończonych ślubem. Jeśli chodzi o sam ślub z obcokrajowcem, w trakcie jego trwania niezbędna jest obecność tłumacza przysięgłego, zwłaszcza jeśli nie mówi on (lub ona) po polsku. W celu potwierdzenia prawdziwości zawartego ślubu nowożeńcy mogą zostać wezwani na swego rodzaju przesłuchanie.

Mimo wielu formalności związanych z wydarzeniem, jakim jest ślub z obcokrajowcem, taki ślub bez przeszkód może się odbyć. Może to być zarówno ślub cywilny jak i kościelny. W przypadku tego drugiego potrzebne nam będą jeszcze takie dokumenty, jak: zaświadczenie o przyjęciu Chrztu Świętego i Bierzmowania. Jeśli to natomiast Polak lub Polka decydują się na ślub z obcokrajowcem w jego kraju, obowiązują przepisy prawne obowiązuje w tyn kraju, w którym ślub jest przez małżonków brany.