Rozwiązania grzewcze dla domu

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Rozwiązania grzewcze dla domu

Od wielu wieków, kiedy tylko ludzie zaczęli mieszkać w prostych budynkach, centrum domu było palenisko, które zapewniało ciepło. Obecnie kominek ma pełnić tylko funkcję grzewczą, a czasami nawet wystarczy, jeśli będzie tylko ładnie wyglądał. Wszystko zależy od tego, czy w domu jest jeszcze jakiś inny system centralnego ogrzewania. Wyróżnia się wiele rodzajów kominków i piecyków, które różnią się między sobą wyglądem, mocą grzewczą i zastosowaniami.

Kominki i kozy

piec typu koza łódźW niewielu domach można spotkać instalacje otwarte, ponieważ wtedy pełnią one tylko funkcję wystroju wnętrza, gdyż otwarty przewód kominkowy powoduje duże straty ciepła. Drewno w takim kominku spala się szybko, więc wzrastają koszty eksploatacyjne. Z tego powodu, jeśli ktoś chce dobrze ogrzać pomieszczenia, decyduje się na zamknięty wkład kominkowy. Jest on przede wszystkim o wiele bezpieczniejszy, a poza tym ekonomiczny w eksploatacji i może stanowić wsparcie dla ogrzewania budynku. Współcześnie produkuje się modele współpracujące z powietrznym systemem ogrzewania lub z wodną instalacją centralnego ogrzewania. W tej pierwszej opcji podłączenie do tak zwanego DGP zwiększy potencjał grzewczy instalacji i pozwoli na rozprowadzenie ciepła nawet po całym budynku. Druga opcja umożliwia podgrzanie wody użytkowej. Warto wspomnieć, że paliwo do kominków, czyli drewno, jest powszechnie dostępne i niedrogie. Alternatywą dla dużych instalacji kominkowych może być piec typu koza Łódź to miasto, w którym znajdziemy bogatą ofertę tego rodzaju kominków. Przede wszystkim są to paleniska wolnostojące, więc ich instalacja nie wymaga przebudowy pomieszczenia ani kosztownych remontów. Nie zajmują dużo miejsca, a do tego dostępne są w wielu wzorach i rozmiarach, dzięki czemu znajdziemy model odpowiadający naszym potrzebom. Do wyboru mamy jeszcze kominek elektryczny, który podłączany jest do prądu i emituje jedynie wizję ognia, bo nie mamy przy nim do czynienia z płomieniami ani popiołem. Innym czystym rozwiązaniem jest kominek gazowy, w którym można regulować wielkość płomienia i moc urządzenia.

Mamy duży wybór, jeśli chodzi o rozwiązania grzewcze dla domu. Jeżeli zależy nam bardziej na funkcji ozdobnej kominka, a tylko przy okazji ma on dawać ciepło, wówczas powinniśmy zdecydować się na kominek elektryczny, gazowy, otwarty lub kozę wolnostojącą. W przypadku, gdy piec ma ogrzewać cały dom, musimy zdecydować się na wydajniejsze systemy z nadmuchem lub płaszczem wodnym, które rozprowadzą gorące powietrze do innych pomieszczeń.