Rowery szosowe czyli rowerowa mania prędkości

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Rowery szosowe czyli rowerowa mania prędkości

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki model roweru może zakupić. Dzięki szerokiej ofercie produktowej różnych producentów możemy podjąć przemyślaną decyzję, popartą szeroką wiedzą. Podczas wyboru roweru musimy zastanowić się nad tym, jaki rodzaj kolarstwa chcielibyśmy uprawiać. Jeżeli jednak lubimy wysokie prędkości, wiatr we włosach oraz wysoki poziom adrenaliny, musimy wybrać rower szosowy. Co da nam tego rodzaju model roweru oraz jakie właściwości posiada?

Kolarstwo i rowery szosowe dla amatorów

rowery szosowe rometRowery typu szosowego to niewątpliwie bardzo osobliwa kategoria w branży rowerowej. Ich popularność nie jest tak duża, jak rowerów MTB i trekkingowych, ale doznania z jazdy wysokiej klasy rowerem szosowym są niezwykle ekscytujące. Tego typu kolarstwo jest popularne na całym świecie, a rowery szosowe są produkowane także w Polsce (rowery szosowe Romet). Dzięki temu, że tego rodzaju rower ma niezwykle opływową geometrię, jest lekki, oraz posiada cienkie opony, może osiągać znaczne prędkości. Początkujące kolarze szosowi nie będą w stanie wykorzystać ich pełnego potencjału, lecz w miarę upływu tygodni jazd, dojdą do odpowiedniej wprawy i pokochają prędkość, jaką rozwija tak zwana „kolarzówka”. Kolarstwo szosowe jest żywe także ze względu na amatorskie wyścigi oraz ustawki kolarskie, które są organizowane w różnych miejscach (np. na nieczynnych torach wyścigowych). Rowery szosowe mogą być także wykorzystywane do dojazdów do pracy po drogach asfaltowych. Każdy, kto kiedykolwiek próbował korzystać z tego typu środka transportu, wie, jak efektywny może on być w zestawieniu z autobusami, pociągami czy nawet samochodami. Dzięki wykorzystywaniu roweru szosowego możemy także w łatwy sposób ominąć korki oraz dojechać do celu o zakładanej godzinie. Rower szosowy jest także coraz bardziej popularnym środkiem transportu w mieście ze względu na rosnącą liczbę pasów drogowych dla rowerów oraz asfaltowych ścieżek rowerowych. Dzięki tym działaniom władz miast udaje się w szybki sposób zachęcić ludzi do kupowania rowerów szosowych.

Rowery szosowe w ostatnich latach przeszły dużą metamorfozę i stały się bardzo zaawansowane technicznie w porównaniu do poprzednich modeli. Dzięki temu można było znacznie ograniczyć ich wagę, co w dużej merze wpływa na osiąganie większych prędkości i dynamikę jazdy. Tego typu zmiany mogły być możliwe dzięki wprowadzeniu do produkcji ram karbonowych, które są niezwykle lekkie i sztywne. Ramy karbonowe są obok aluminiowych najczęściej stosowanymi w rowerach szosowych.