Przepisy na detoks według ajurwedy

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Przepisy na detoks według ajurwedy

Ajurweda powstała kilka wieków przed naszą erą, w wolnym tłumaczeniu oznacza ,,wiedzę o życiu”, zajmuje się zdrowiem zarówno ciała, jak i ducha. Dlatego detoks w ajurwedzie nie oznacza kilkudniowej głodówki, ale oczyszczenie zarówno naszego organizmu jak i umysłu, a posiłki spożywamy cały czas przy zachowaniu kilku zasad. Zasady te nie są skomplikowane, ale restrykcyjne – przede wszystkim zakładają całkowitą rezygnację z używek i mięsa. Oczywiście musimy też trzymać się przepisów na posiłki uwzględniające ajurwedyjskie zasady żywienia.

Ajurwedyskie przepisy na skuteczny detoks

detoks ajurwedyjski przepisWszystkie przepisy spełniające zasady medycyny hinduskiej, czyli ajurwedy, oparte są na naturalnych, nieprzetworzonych produktach. Wykluczają produkty odzwierzęce jak mleko czy ser, nie zawierają także mięsa, ryb, alkoholu. Niektórym, zwłaszcza tym spożywających nabiał oraz mięso  hasło: detoks ajurwedyjski przepis, może wywołać strach. Na szczęście oczyszczanie według ajurwedy może trwać kilka dni, a jeżeli komuś się spodoba, może go stosować ponad miesiąc. Przykładowy przepis na śniadanie to trzy wybrane rodzaje owoców, a najprostszy przepis na obiad to ryż długoziarnisty z soczewicą. Zanim zaczniemy wybierać potrawy, powinniśmy sprawdzić jakim typem ,,doszy” jesteśmy – w zależności od typu niektóre produkty, nawet zdrowe, powinniśmy wyeliminować na czas oczyszczania. W ciągu dnia, zwłaszcza po śniadaniu i przed spaniem powinniśmy zastosować przepisy na oczyszczające herbaty. Najprostszy przepis to herbata imbirowa z cytryną i kurkumą, lub liście mięty zalane wrzątkiem. Każdy przepis składa się z maksymalnie 3 składników, nie wliczając przypraw, które również są ograniczane. Jeżeli znudzą nam się przepisy zawierające kasze i ryż, możemy zacząć korzystać z przepisów ajurwedyjskich na zupy. Według ajurwedy pokarm jest potrzebny dla ciała i umysłu. Dlatego podczas detoksu powinniśmy pamiętać o codziennej medytacji oraz ruchu – na przykład lekcja jogi lub pilates, mogą trwać nawet kilka minut.

Podsumowując, przepisy na skuteczny detoks według zasad ajurwedy są proste, składają się z kilku, naturalnych składników. Produkty możemy dobierać według własnych preferencji lub korzystać z gotowych przepisów – w internecie znajdziemy ich wiele. Jeżeli nie mam zaufania do stron internetowych, możemy sięgnąć po ajurwedyjskie książki lub zasięgnąć rady u specjalisty z zakresu ajurwedy. Konsultacja u ajurwedyjskiego lekarza może być trudna, ale znalezienie książek o ajurwedzie nie powinno być trudne.