Precyzyjny pomiar ciśnienia w zakładach przemysłowych

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Precyzyjny pomiar ciśnienia w zakładach przemysłowych

Podczas produkcji jakiegoś towaru na liniach produkcyjnych cały proces jest prowadzony w oparciu o odczyty czujników produkcyjnych, które są zlokalizowane w newralgicznych punktach układu. Do takich czujników należą między innymi czujniki ciśnienia, które kontrolują stan nacisku mediów w liniach produkcyjnych. W przypadku gdy zostają one przekroczone to z reguły uruchamiane są alarmy, kontrolujące bezpieczeństwo całego układu i operator może w porę zareagować zmniejszając wartość tego ciśnienia.

Dokładność przetworników ciśnienia 4-20mA

dokładny przetwornik ciśnienia 4 20maUrządzenia elektroniczne do pomiaru ciśnienia w układzie są dość różne. Na rynku występują zarówno tanie, teoretycznie uniwersalne przetworniki, jak i bardzo dokładne i profesjonalne przetworniki, które są przeznaczone do konkretnego zadania. Ciężko jest wypowiedzieć się, które przetworniki są lepsze, gdyż trzeba ten aspekt rozpatrywać w zakresie naszych potrzeb. Od razu zaznaczam, że im przetwornik jest bardziej wyspecjalizowany tym jego cena jest wyższa, dlatego również aspekt ekonomiczny ma tutaj znaczenie. W układach automatyki rzadko występuje tylko jeden taki czujnik, a w większych zakładach są ich całe setki. Jeśli w naszej linii produkcyjnej potrzebujemy dokładny przetwornik ciśnienia 4 20ma, który ma być dodatkowo odporny na żrące działanie substancji chemicznych, których pomiarów ciśnienia ma wykonać, to lepiej jest zastosować przetwornik do tego przeznaczony. Jeśli zastosujemy do tego uniwersalny przetwornik to możemy się mocno zdziwić. Nie spełni on prawdopodobnie naszych oczekiwać w zakresie jego dokładności, ani jego odporności. Może się okazać, że po jakimś czasie taki przetwornik zacznie pokazywać błędy lub niewiarygodne wartości, ze względu na to, że został on uszkodzony przez ciecz do której nie był przystosowany. W takim przypadku pieniądze wydamy dwa razy, gdyż będziemy musieli wymienić przetwornik na nowy i to zapewne już dostosowany do sytuacji. Takich błędów projektantów może być wiele.

Najważniejsze jest to, aby projektanci układów automatyki podchodzili do tego wszystkiego z głową. Trzeba dobierać przetworniki do potrzeb, a nie pod względem ceny. Tylko taki układ będzie bezawaryjny przez dłuższy czas i wpłynie na wydajność produkcji. Pamiętajmy, że do dokładnych pomiarów ciśnienia potrzebujemy odpowiedni czujnik wyposażony w czułe urządzenia, które zapewnią nam właśnie taki poziom dokładności, który chcemy. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy ten poziom dokładności jest wymagany dla prawidłowego działania procesu produkcji.