Praca kierowcy międzynarodowego

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Praca kierowcy międzynarodowego

Praca kierowcy, który rozwozi ogromne ilości towaru po całej Europie to dość kontrowersyjny sposób na zarabianie pieniędzy dla wielu osób. Jednak Ci, którzy zdecydowali się na ten zawód widzą w nim zarówno wady, jak i zalety. Warto wiedzieć, że kierowcy, którzy wyjeżdżają z towarem poza granice Polski na zachód, są rozliczani w zupełnie inny sposób, niż osoby pracujące w kraju. Między innymi to zapewnia wysokie stawki, z których słynie zawód kierowcy międzynarodowego, ale też daje kierowcom bezpieczeństwo finansowe i pewność, że nie zostaną oszukani. 

Praca na zasadach MiLoG 

rozliczanie milogOdkąd w 2015 roku w Niemczech pojawiły się nowe rozporządzenia dotyczące płacy minimalnej kierowców, którzy przyjeżdżają z towarem również spoza granic kraju, sytuacja polskich kierowców wyjeżdżających na zachód znacząco się poprawiła. W zgodzie z rozporządzeniem, wszyscy właściciele film transportowych oraz osoby, które z pobudek finansowych zawożą towar przez zachodnie kraje Europy, muszą zastosować rozliczanie MiLoG. Dokładniej oznacza to, że obecni pracodawcy muszą dostosować się do do najniższej stawki godzinowej, która obecnie obowiązuje na terenie Niemiec i innych krajów. Na obecną chwilę jest to ponad 9 euro i takiej też godzinowej stawki mają prawo oczekiwać kierowcy zatrudnieni do przewozu na terenie tego kraju. Odpowiednie rozliczenie pozwala dokładnie sprawdzić, ile godzin kierowca spędził w trasie na terenie danego kraju. Ponadto MiLoG reguluje również kwestie czasu pracy, co oznacza, że kierowca nie może pracować więcej niż 8 godzin na dobę. Jeśli przedsiębiorca decyduje się na rozpoczęcie działalności transportowej i zatrudnia kierowców, bądź sam jest jednym z nich, musi odpowiednio wcześnie zgłosić fakt pracy na zasad MiLoG, ale można to zrobić korzystając z platformy internetowej. W ten sposób odpowiednie urzędy na terenie innych państw będą miały wiedzę o kierowcach, którzy przyjeżdżają do nich z Polski, ale również jest to ważne z punktu widzenia kontroli, bowiem niezgłoszenie kierowcy do MiLoG może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. 

Wszelkie zmiany w prawach i regulacjach należy ściśle obserwować i ich przestrzegać, zwłaszcza jeśli sami prowadzimy firmę i zatrudniamy pracowników. Przede wszystkim uchroni nas to przed konsekwencjami, takimi jak grzywna, bądź ostatecznie sprawa w sądzie. Przepisy te mają również działać na korzyść pracowników i zapewniać im bezpieczeństwo regulowane prawnie, wobec tego nie wywiązywanie się z nich może skutkować utratą pracowników i zgłoszeniem do odpowiedniego urzędu.