Poskromić upał z klimatyzatorem

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Poskromić upał z klimatyzatorem

Upalne letnie dni potrafią dawać się we znaki każdemu. Otwieranie okien w mieszkaniu niewiele pomaga. Gorące powietrze napływające z zewnątrz staje się nie do zniesienia. Nawet jeśli pootwieramy wszystkie okna, często powietrze jest nieruchome i nie ma co liczyć na chociażby minimalny przeciąg. Innym sposobem radzenia sobie z upałami jest wietrzenie pomieszczeń rano, kiedy temperatury nie są jeszcze tak wysokie, a następnie zamykanie i zasłanianie okien, aby rozgrzane powietrze nie napływało z zewnątrz. Nie jest to niestety idealne rozwiązanie.

Rodzaje klimatyzatorów do mieszkania

klimatyzacjaJak radzić sobie z upałami latem? Zamykanie okien na cały dzień nie jest najlepszym rozwiązaniem. W domu zaczyna robić się duszno i ciężko będzie tak wytrzymać cały dzień. Rozwiązaniem mogą być wentylatory, zarówno te wiszące na suficie, jak i modele przenośne, które można ustawić w każdym miejscy w razie potrzeby. Pamiętajmy jednak, że zbyt częste i intensywne korzystanie z wentylatora może przyczynić się do przeziębienia. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem na doskwierające upały jest klimatyzacja. Wcześniej montowało się ją jedynie w biurach, zakładach pracy czy innych budynkach użytku publicznego. Obecnie coraz więcej właścicieli mieszkań i domów prywatnych decyduje się na tą instalację we własnych wnętrzach. Klimatyzacja do domu czy mieszkania to trzy podstawowe typy urządzeń: klimatyzator przenośny, split i multisplit. Model przenośny można ustawić w każdym miejscu, co jest dużą zaletą. Jednak klimatyzatory przenośne są mniej wydajne, niż modele stacjonarne. Ich wadą może okazać się dość głośna praca oraz konieczność podłączenia rury odprowadzającej ciepłe powietrze na zewnątrz. Rurę tą wypuszcza się najczęściej przez okno, dlatego konieczne jest zakupienie specjalnej uszczelki, która uchroni przed napływem gorącego powietrza. Modele stacjonarne natomiast posiadają jednostkę centralną montowaną na zewnątrz, np. na balkonie, dzięki czemu hałas nie dociera do środka.

Model klimatyzatora split to jedna jednostka centralna zewnętrzna oraz jedna wewnętrzna. Jeśli natomiast szukamy urządzenia, które obsłuży kilka pomieszczeń równocześnie, warto zdecydować się na model multisplit. Jest to instalacja zbudowana z jednej jednostki zewnętrznej oraz co najmniej dwóch wewnętrznych, które w tym samym czasie będą chłodzić różne pomieszczenia. Jest to dużo bardziej opłacalne, niż kupowanie kilku osobnych klimatyzatorów. Pamiętajmy, aby podczas zakupu urządzenia zwrócić uwagę na jego moc, poziom hałasu oraz energooszczędność.