Plastry pooperacyjne dla pacjentów

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Plastry pooperacyjne dla pacjentów

 

Zabiegi operacyjne niosą za sobą poważne konsekwencje. Po ich dokonaniu zazwyczaj niezbędna jest długa rekonwalescencja. Powstałe rany pooperacyjne wiążą się z koniecznością prowadzenia oszczędzającego trybu życia oraz odpowiedniej pielęgnacji miejsc, w których doszło do przerwania ciągłości tkanek. Właściwa pielęgnacja wspomaga szybsze gojenie się ran oraz nie dopuszcza do ryzyka powstanie infekcji.

Podział plastrów pooperacyjnych

plastry pooperacyjnePowszechnie dostępne w sprzedaży plastry pooperacyjne zawsze możemy podzielić na dwa rodzaje jałowe i niejałowe. Jest to standardowy podział na który dzielą się wszystkie produkty medyczne. Plastry jałowe są sterylne, a więc wolne od wszystkich drobnoustrojów chorobotwórczych. Zawsze pakowane są pojedynczo. Posiadają szczelne zamknięcie i należy zwrócić szczególną uwagę na to czy opakowanie nie jest uszkodzone. Opakowanie chroni bowiem produkt przed wniknięciem do niego drobnoustrojów chorobotwórczych. Plastry pooperacyjne zapewniają szybsze gojenie się ran jednak muszą być stosowane z zachowaniem zasad aseptyki oraz aseptyki. Należy je stosować ze szczególną ostrożnością. Warto używać przy tym jałowej pęsety, która przyczyni się do zachowania sterylności. Oczywiście istnieje szereg ran do których można tylko i wyłącznie stosować tego typu plastry, ale o takiej konieczności zawsze poinformują nas zalecenia lekarskie. Plastry niejałowe nie są wolne od wszystkich drobnoustrojów chorobotwórczych. Zazwyczaj pakowane są po kilka sztuk. Również wspomagają gojenie rany oraz zapobiegają rozejściu się jej brzegów. Są powszechnie stosowane i zalecane przez specjalistów z dziedziny chirurgii ogólnej, plastycznej czy też naczyniowej. Odpowiednio zabezpieczają powstałą raną i stosuje się je zarówno w przypadkach, kiedy doszło do znacznego oraz mniejszego przerwania ciągłości tkanek. Oczywiście stosując tego typu plastry należy również zachować zasady aseptyki i antyseptyki. Bardzo ważne, aby połączyć takie plastry z zastosowaniem specjalnych preparatów dezynfekujących skórę i błonę śluzową.

Konieczność właściwej pielęgnacji ran pooperacyjnych wiąże się z zakupem specjalistycznych środków medycznych. Takimi środkami są plastry pooperacyjne, które możemy dostać w aptece oraz sklepach medycznych. Ich ceny znacznie się od siebie różnią i zależą od materiału ich wykonania oraz substancji jaką zostały nasączone. Plastry stosuje się w sytuacji przerwania ciągłości tkanek. Są nieocienione w procesie gojenia ran. Wspomagają proces gojenia się rany oraz zapobiegają rozejściu jej brzegów.