Oznaczenie CE dla towarów z Chin

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Oznaczenie CE dla towarów z Chin

Skrót CE znajdujący się na towarze oznacza, że produkt spełnia wymagania zdrowotne, jakościowe oraz bezpieczeństwa, a także może być sprzedawany na terenie Europejskiej Strefy Ekonomicznej. Nie wszystkie towary, które są importowane z Chin muszą mieć oznaczenie CE, odnosi się ono wyłącznie do zdefiniowanych kategorii produktów. Należy pamiętać, że otrzymanie certyfikatu CE jest obowiązkiem producenta i musi on przejść przez wszystkie kroki rejestracji. Jakie są poszczególne etapy oraz co zrobić, aby uzyskać taki certyfikat?

Kupujemy chińskie produkty z certyfikatem CE

ce - chinyAby możliwe było uzyskanie przez producenta certyfikatu CE, konieczne jest przejście przez sześć kroków umożliwiających rejestrację. Pierwszym z nich jest konieczność sprawdzenia odnośnych dyrektyw. Kolejny to weryfikacja wymagań dotyczących konkretnych grup produktów. Trzeci to znalezienie odpowiedniej instytucji certyfikującej, jaka znajduje się na terenie Państwa Członkowskiego, a następny to sprawdzenie produktu. kolejne etapy to przygotowanie niezbędnej dokumentacji technicznej, a także umieszczenie odpowiedniego oznakowania na produkcie. W niektórych przypadkach konieczna jest także niezależna procedura sprawdzająca, w innych chiński producent samodzielnie może nadać oznaczenia. Jeżeli interesują oznaczenia ce – chiny mają możliwość je pozyskiwać. Za cały proces uzyskiwania certyfikatów odpowiada producent. Z tego powodu zdarza się, że niewiarygodni producenci prezentują dobre jakościowo próbki do testów, natomiast rozpoczęta produkcja nie spełnia standardów. Możliwe jest podjęcie walki o swoje prawa wyłącznie w przypadku, kiedy wymagania odnośnie CE zostały włączone do kontraktu. W przypadku dostarczenia dóbr niespełniających wymagań może być surowa. Dlatego w przypadku, kiedy decydujemy się na import z Chin, warto samodzielnie udać się do fabryki i sprawdzić jakość produkowanych przedmiotów, bądź zlecić to zadanie profesjonalnym firmom. Coraz częściej można bowiem trafić na nieuczciwych dostawców oznaczających produkty symbolem China Export, do złudzenia przypominającym oznaczenie CE z wyglądu.

Należy pamiętać, iż wygląd oznaczenia CE jest ustalony odgórnie przepisami, w związku z czym producent nie może umieścić na produktach dowolnie wyglądających liter. W przypadku, kiedy oznaczenie nie wygląda dokładnie tak, jak jego wzór, jest albo źle zastosowane, albo fałszywe. Powinno znaleźć się ono albo na produkcie, albo na jego etykiecie. Istotne jest także to, iż nie w każdym przypadku konieczne jest posiadanie takiego certyfikatu, ponieważ część przedmiotów jest zwolnionych z tego obowiązku.