Odpowiednie testy sposobem na wykrycie nietolerancji pokarmowych

W obecnych czasach nietolerancje pokarmowe są bardzo częste, przytrafiają się pacjentom właściwie w każdym wieku. Dotykają dzieci oraz dorosłych. Do najpopularniejszych z nich należy nietolerancja laktozy, glutenu, a także celiakia. Ta ostatnia jest nieuleczalną chorobą, które objawia się zanikiem kosmków jelita cienkiego. Upośledza to trawienie pokarmów, może prowadzić do niedożywienia. Nietolerancja w skrajnych przypadkach może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie, dlatego ważne jest jej leczenie, a także stosowanie odpowiedniej diety.
Metody wykrywające nietolerancję pokarmowe
Do najczęstszych objawów nietolerancji laktozy lub glutenu należą dolegliwości trawienne, do których zaliczyć można nudności, wymioty, wzdęcia, biegunki, nadmierna ilość gazów, a także uciążliwe bóle brzucha. Często pacjenci skarżą się także na uczucie przelewania w jelitach, pieczenie w okolicach żołądka, skurcze mięśni i bóle głowy. Nietolerancje pokarmowe powodują szereg nieprzyjemnych objawów, mogą być nabyte oraz wrodzone. Bardzo pomocne w rozpoznaniu tego tego typu schorzenia są profesjonalne badania nietolerancji pokarmowej. Fachowo przeprowadzone testy umożliwiają zdiagnozowanie alergii i nietolerancji pokarmowych, które powstają na skutek nieprawidłowej odpowiedzi organizmu na konkretny pokarm. W efekcie tego pojawiają się dokuczliwe dolegliwości. Do najczęściej wykonywanych testów pokarmowych należy badanie przeciwciał IgG. Dzięki nim możliwe jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i skuteczna pomoc pacjentom. Dzięki wykryciu nietolerancji możliwe jest uniknięcie wielu groźnych chorób i powikłań. Badania na nietolerancje pokarmowe umożliwiają określenie produktów, które wywołują uciążliwe dolegliwości. Konieczne jest zatem przeprowadzenie specjalistycznych testów, by móc wyeliminować z diety produkty, które powodują nasilenie dolegliwości. Niektóre badania polegają na pobraniu próbki krwi z palca, umożliwiają one wykrycie nietolerancji na szereg produktów spożywczych. Badanie przeciwciał IgG jest często stosowaną metodą, a wynik badania laboratoryjnego umożliwia odpowiednie zdiagnozowanie pacjenta. Istnieje możliwość wykonania różnych badań, które mogą potwierdzić nietolerancje pokarmowe. Dostępne są one zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci.
Osoby, które otrzymają wynik powinny udać się do dietetyka, by profesjonalna osoba ułożyła odpowiednią dietę, która wyeliminuje produkty powodujące nietolerancje pokarmowe, a jednocześnie zapobiegnie występowaniu niedoborów witamin i minerałów. Dzięki temu pacjenci poczują się dużo lepiej, gdyż wykluczone zostaną czynniki, które wywołują stan zapalny oraz obciążają układ odpornościowy.