Odpowiednie testy sposobem na wykrycie nietolerancji pokarmowych

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Odpowiednie testy sposobem na wykrycie nietolerancji pokarmowych

W obecnych czasach nietolerancje pokarmowe są bardzo częste, przytrafiają się pacjentom właściwie w każdym wieku. Dotykają dzieci oraz dorosłych. Do najpopularniejszych z nich należy nietolerancja laktozy, glutenu, a także celiakia. Ta ostatnia jest nieuleczalną chorobą, które objawia się zanikiem kosmków jelita cienkiego. Upośledza to trawienie pokarmów, może prowadzić do niedożywienia. Nietolerancja w skrajnych przypadkach może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie, dlatego ważne jest jej leczenie, a także stosowanie odpowiedniej diety.

Metody wykrywające nietolerancję pokarmowe 

profesjonalne badania nietolerancji pokarmowejDo najczęstszych objawów nietolerancji laktozy lub glutenu należą dolegliwości trawienne, do których zaliczyć można nudności, wymioty, wzdęcia, biegunki, nadmierna ilość gazów, a także uciążliwe bóle brzucha. Często pacjenci skarżą się także na uczucie przelewania w jelitach, pieczenie w okolicach żołądka, skurcze mięśni i bóle głowy. Nietolerancje pokarmowe powodują szereg nieprzyjemnych objawów, mogą być nabyte oraz wrodzone. Bardzo pomocne w rozpoznaniu tego tego typu schorzenia są profesjonalne badania nietolerancji pokarmowej. Fachowo przeprowadzone testy umożliwiają zdiagnozowanie alergii i nietolerancji pokarmowych, które powstają na skutek nieprawidłowej odpowiedzi organizmu na konkretny pokarm. W efekcie tego pojawiają się dokuczliwe dolegliwości. Do najczęściej wykonywanych testów pokarmowych należy badanie przeciwciał IgG. Dzięki nim możliwe jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i skuteczna pomoc pacjentom. Dzięki wykryciu nietolerancji możliwe jest uniknięcie wielu groźnych chorób i powikłań. Badania na nietolerancje pokarmowe umożliwiają określenie produktów, które wywołują uciążliwe dolegliwości. Konieczne jest zatem przeprowadzenie specjalistycznych testów, by móc wyeliminować z diety produkty, które powodują nasilenie dolegliwości. Niektóre badania polegają na pobraniu próbki krwi z palca, umożliwiają one wykrycie nietolerancji na szereg produktów spożywczych. Badanie przeciwciał IgG jest często stosowaną metodą, a wynik badania laboratoryjnego umożliwia odpowiednie zdiagnozowanie pacjenta. Istnieje możliwość wykonania różnych badań, które mogą potwierdzić nietolerancje pokarmowe. Dostępne są one zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci.

Osoby, które otrzymają wynik powinny udać się do dietetyka, by profesjonalna osoba ułożyła odpowiednią dietę, która wyeliminuje produkty powodujące nietolerancje pokarmowe, a jednocześnie zapobiegnie występowaniu niedoborów witamin i minerałów. Dzięki temu pacjenci poczują się dużo lepiej, gdyż wykluczone zostaną czynniki, które wywołują stan zapalny oraz obciążają układ odpornościowy.