Odpowiednie siodło do skoków

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Odpowiednie siodło do skoków

 

Świat jeździecki posiada kilka dróg rozwoju istnieje bowiem kilka sposobów na wykonywanie tego sportu. Możemy robić to w sposób typowo rekreacyjny, posiadać swojego konia i jeździć na nim na spokojne spacery do lasu, bądź podnosić kwalifikacje według własnego uznania. Inni idą typowo w drogę sportową trenując na przykład skoki lub ujeżdżenie. Niezależnie od tego w jakim kierunku pójdziemy ważne jest dopasowanie siodła do naszych potrzeb.

Skoki przez przeszkody i odpowiednie siodło

siodło skokoweŹle dobrane siodło może spowodować krzywdę zarówno człowiekowi jak i zwierzęciu. Jeżeli naszym postanowieniem jest, aby zacząć intensywniej trenować skoki przez przeszkody powinniśmy wyposażyć się w sprzęt typowo do tego przeznaczony. Siodło skokowe stosowane jest głównie podczas treningów skokowych, ale również przyda się do jazdy w terenie. Jego konstrukcja pozwala na swobodne manewrowanie środkiem ciężkości co jest istotne podczas oddawania skoku. Wyróżnia je specyficzna budowa w rejonach tybinki. Jest ono specjalnie wyprofilowane, aby zapewnić odpowiednią postawę jeźdźca. Jego siedzisko jest płytkie, tybinki są mocno wysunięte do przodu, a puśliska krótkie co ułatwia przenoszenie ciężaru w kierunku przodu. Płytkie siedzisko pozwala jeźdźcowi przechodzić z pozycji skokowej, podczas oddawania skoku i swobodnie wrócić do półsiadu podczas dalszej jazdy. Jego najgłębsza część znajduję się z tyłu siodła. Krótsze podpięcie strzemion pozwala na uzyskanie pełnej stabilizacji i lepszej kontroli nad koniem, gdy pokonujemy tor i swobodnego przenoszenia ciężaru ciała jeźdźca do przodu. Poduszki kolanowe w tym siodle są głębsze co pozwala na właściwe ułożenie nóg. Podczas skoku musimy wykonać półsiad i cechy te są sporym ułatwieniem. W siodle ujeżdżeniowym wykonanie go jest bardzo ograniczone. Stworzenie siodła skokowego miało na celu jak największe odciążenie konia podczas skoku. Mnogość modeli dostępnych na rynku pozwoli na wybór odpowiedniego modelu zarówno dla jeźdźców początkujących, średnio zaawansowanych jak i profesjonalistów, którzy pierwsze starty i wygrane mają już za sobą.

Jeżeli chcemy skupić się na swoim rozwoju w dyscyplinie skoków przez przeszkody, to najważniejszym dla nas będzie wybór siodła. Jazda w siodle, które nie spełnia swoich funkcji w danym odłamie jeździectwa spowoduje, że negatywnie wpłynie to na rozwój nawet najbardziej utalentowanego jeźdźca i konia. Odpowiedni dosiad uzależniony jest od modelu siodła. Budowa siodła skokowego jest tak skonstruowana, aby w jak najlepszy sposób ułatwić pokonywanie przeszkód zarówno jeźdźcowi jak i koniowi.