O czym pamiętać projektując gabinet stomatologiczny?

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

O czym pamiętać projektując gabinet stomatologiczny?

Większość stomatologów pracując w klinikach oraz przychodniach po pewnym czasie decyduje się założyć własną praktykę. W tym momencie niezbędne jest zorganizowanie gabinetu wraz z jego wyposażeniem. Są to koszty, które trzeba ponieść, aby móc zarabiać na leczeniu zębów. Jak zaprojektować gabinet stomatologiczny, aby dało się w nim wygodnie pracować? Ma to wpływ również na zadowolenie oraz samopoczucie pacjentów. Wyposażenie gabinetu to także ważna kwestia. Nie może w nim niczego zabraknąć.

Projekt i wykonanie gabinetu stomatologicznego

profesjonalne projektowanie gabinetów stomatologicznychNajważniejszym punktem w gabinecie jest oczywiście fotel. Profesjonalne projektowanie gabinetów stomatologicznych nie jest trudne, trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach. Fotel nie powinien być odwrócony w kierunku drzwi. Czasami pacjenci wchodzą na chwilę, aby o coś zapytać. Osoba, która właśnie ma leczone zęby nie może odczuwać dyskomfortu z tego powodu. Najlepiej jeśli wzrok pacjenta skierowany jest w stronę okna. Najczęściej do malowania ścian oraz wykładzin podłogowych wybiera się barwy jasne, które uspokajają. Ponadto łatwo jest utrzymać czystość w takim pomieszczeniu. Również sprzęt stomatologiczny jest w barwach białych, niebieskich lub zielonych. Barwy nie mogą być jaskrawe, gdyż będzie to pobudzać pacjentów. Biurko na dokumenty powinno stać w miarę możliwości daleko od fotela stomatologicznego. Papier może być nośnikiem kurzu, dlatego nie może znajdować się blisko przestrzeni roboczej. Obok fotela koniecznym elementem jest zlew do którego wrzuca się odpadki medyczne. Jest on bezpośrednio połączony z koszem o różnej pojemności. Trzeba zaplanować przestrzeń na szafki, w których trzyma się artykuły medyczne, chociażby gazę lub jednorazowe narzędzia. Obok szafek mamy miejsce na lodówkę. Czasami trzyma się w niej niektóre implanty. Jaka jest preferowana wielkość pomieszczenia? Jeśli w gabinecie jest jedno stanowisko pracy, mowa tutaj o pomieszczeniu wielkości dwudziestu metrów kwadratowych. Tyle wystarczy, by pracować komfortowo.

Gabinety stomatologiczne mają swój klimat, co potwierdzi każdy pacjent. Ze ścian raczej usuwa się niepotrzebne ozdobniki, takie jak obrazy. Są one miejscem, na którym gromadzi się kurz, a warunki powinniśmy mieć sterylne. Dodatkowo oświetlenie ma kluczowe znacznie. W gabinecie musi być jasno. Jeżeli nie chcemy mieć dużych rachunków za energię elektryczną najlepiej jest wybierać żarówki energooszczędne. Taka żarówka pobierając 10W energii elektrycznej wygeneruje światło o mocy dziewięciuset lumenów.