Nowy system odzyskiwania energii

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Nowy system odzyskiwania energii

Już, kiedy z mężem budowaliśmy dom ponad piętnaście lat temu postanowiliśmy, że będzie on jak najbardziej ekologiczny i energooszczędny. Zależało nam na tym, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że energia pozyskiwana podczas spalania węgla ma bardzo niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Jak na tamte czasy zainwestowaliśmy w wiele ciekawych rozwiązań, które oczywiście sprowadzone zostały z zagranicy. Jednym z nich było urządzenie do odzyskiwania ciepła z pomieszczeń.

Sprawny rekuperator od producenta

sprawna rekuperacja - śląskieJak wiadomo rzeczy z czasem się zużywają i przestają działać sprawnie. W ostatnim czasie i u nas doszło do dość poważnej awarii. Zepsuł się właśnie rekuperator, który odpowiedzialny był za wymianę energii pomiędzy pobieranym z zewnątrz i odprowadzanym z pomieszczeń powietrzem. W związku z tym, że nasze urządzenie miało już prawie czternaście lat postanowiliśmy, że czas zastąpić je czymś nowym. Zależało nam przecież na tym, żeby w domu była sprawna rekuperacja – śląskie na szczęście okazało się regionem, w którym łatwo znaleźć ciekawe alternatywy dla starego urządzenia. W pobliskim mieście znajduje się bowiem fabryka nowych urządzeń tego typu. Pojechaliśmy tam z mężem od razu, jak tylko dowiedzieliśmy się, że zakład dysponuje biurem obsługi klienta. Byliśmy przekonani, że dzięki temu szybciej wszystko załatwimy. Zależało nam na czasie, ponieważ zbliżał się sezon grzewczy i rekuperator był niezastąpiony. Na szczęście mieliśmy na koncie zgromadzone oszczędności i mogliśmy bez obaw zainwestować w nowy sprzęt. Zabraliśmy ze sobą dokumentację techniczną z budowy domu i pojechaliśmy na umówione spotkanie. Chyba najbardziej zaskoczyło nas to, jak bardzo rozwinęła się w ostatnim czasie technologia. Nasz rekuperator to bardzo duże urządzenie, dla którego mamy specjalnie wydzielone pomieszczenie obok kuchni. Działa głośno, jednak specjalne drzwi dobrze tłumią dźwięk. Dzisiejsze rekuperatory są niewielkimi i stosunkowo cichymi urządzeniami. Ucieszyłam się, że tak bardzo technologia poszła do przodu, ponieważ dzięki temu mogłam spełnić marzenie o niewielkiej spiżarni.

Dzięki temu, że zabraliśmy ze sobą projekt, na miejscu mogliśmy zamówić nowe urządzenie i umówić się na termin montażu. Wyznaczony został zaledwie dwa tygodnie po podpisaniu umowy, co uznaliśmy za bardzo korzystne. Zbliżał się wrzesień, więc szybka interwencja była jak najbardziej wskazana. Na szczęście firma zaoferowała także utylizację starego sprzętu, dając nam jako równowartość sprzętu darmowy transport i montaż nowego rekuperatora.