Nowoczesne narzędzia w pracy zbrojarza

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Nowoczesne narzędzia w pracy zbrojarza

 

Na niemal każdej budowie, na której wykonuje się elementy żelbetowe na miejscu, musi pracować zbrojarz. Jego zadaniem jest przygotowanie zbrojenia, według projektu, pod konkretną inwestycję. Jest to tak naprawdę bardzo odpowiedzialne zajęcie, gdyż od tego jak bardzo przyłoży się zbrojarz do wykonania zadania, będzie zależeć jakość i wytrzymałość całej konstrukcji żelbetowe. Obecnie pomagają mu w tym także nowoczesne narzędzia, pomocne w wykonywaniu jego pracy.

Markowe wiązarki do zbrojenia Makita są pomocne przy pracy

markowa wiązarka do zbrojeń makitaZadanie zbrojarza zaczyna się od otrzymania, przez niego projektu, na którym będą wyszczególnione dokładnie elementy, które zbrojarz musi wykonać. Po przeanalizowaniu takiego projektu, sam zbrojarz decyduje w jaki sposób się do tego zabrać. Jego najważniejszymi zadaniami będą odpowiednie docięcie prętów zbrojeniowych, a także ich pozaginanie i związanie razem w przestrzenne konstrukcje. Dawniej trzeba było się wspomagać przy realizacji tych zadań, za pomocą ręcznych narzędzi, jednak obecnie wiele z nich zostało zastąpionych automatycznymi odpowiednikami. I tak do wyginania prętów używa się zazwyczaj automatycznej zginarki zasilanej silnikiem elektrycznym, lub w mocniejszych urządzeniach także silnikiem hydraulicznym, który daje dużą większą moc zginania prętów i pozwala na uzyskanie wygięcia nawet prętów o średnicy większej niż dwa centymetry. Po wygięciu i docięciu konstrukcji, trzeba te elementy jeszcze ze sobą połączyć. Wykonuje się to poprzez użycie drutu wiązałkowego o bardzo dobrych właściwościach plastycznych. Tutaj również można użyć automatycznych narzędzi takich jak markowa wiązarka do zbrojeń Makita, która znacznie przyspiesza ten proces. Wiązarki, dzięki zastosowanemu w nich mechanizmowi, same wykonują odpowiednie wiązanie. Wystarczy tylko przyłożyć je do miejsca, w którym ma znajdować się wiązanie i wcisnąć przycisk, aby maszyna sama poradziła sobie z tym zadaniem. Nie muszę chyba mówić, jak bardzo zwiększa to wydajność pracy, tym bardziej, że wiązanie zbrojenia to etap, który zajmuje najwięcej czasu.

W pracy zbrojarza na przestrzeni lat wiele się zmieniła. Podobnie jak w innych dziedzinach, tutaj także zawitała automatyzacja. Wprawdzie nadal dominuje w tym zawodzie czynnik ludzki, jednak wiele nowoczesnych narzędzi ma za zadanie pomóc ludziom w ich pracy. Do takich narzędzi należą automatyczne giętarki do prętów, a także wiązarki do drutu wiązałkowego. Ten drugi wynalazek znacznie, bo nawet kilkukrotnie, zwiększa wydajność pracy.