Najlepsze pędzle do tworzenia sztuki

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Najlepsze pędzle do tworzenia sztuki

Żywica epoksydowa ma wielorakie zastosowanie. Nie dość, że korzystają z niej malarze, sięgają także po nią osoby zajmujących się wykończaniem wnętrz. Jest to niezastąpiony środek, za pomocą którego można nałożyć powłokę, która choć ścieralna, zapewnić gruntowne przygotowanie podłoża. 

Czy żywicę można malować pędzlem?

pędzle do żywicy epoksydowejJak się okazuję, żywica epoksydowa to wyrób syntetyczny, który powstał w celu stworzenia tworzyw sztucznych, które nie topią się i nie rozpuszczają podczas reakcji sieciowania. W skład żywicy wchodzą polifenole oraz epichlorohydryna, przez które jest masą lepką. Przyjmuje także kształt topliwego ciała stałego lub cieczy. Można ją rozpuścić w ketonach i w węglowodorach aromatycznych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych środków do uzyskania masy o nieregularnych kształtach można wykorzystać ją jako laminaty lepiszczy, albo kleje do metali. Najczęściej jednak żywica znajduje swoje zastosowanie w systemach podłogowych. Za wyłożeniem jej na posadzce przemawia wiele argumentów. Wymieniając kilka z pewnością trzeba uwzględnić bardzo wysoką antypoślizgowość. Podłoga z żywicy będzie także zapobiegała przyciąganiu kurzu i sierści zwierząt, co pomaga w utrzymaniu jej czystości. Bez problemu można także pozbyć się wylanych cieczy, nawet jeżeli będą to kwasy lub paliwa. Mając posadzkę z żywicy epoksydowej nie trzeba także martwić się o wilgoć. Bezspoinowa konstrukcja zapobiega przenikaniu wody. Z pewnością można stosować żywicę epoksydową także w placówkach medycznych i w miejscach obróbki mięsa. Z całą pewnością pędzle do żywicy epoksydowej muszą być trwałe i wytrzymałe. Trudno maluje się coś tak gęstego i do tego lepiącego się za pomocą narzędzia gubiącego włosie. Włókna powinny być także elastyczne, gdyż za pomocą wysokojakościowej szczotki uda się kontrolować siłę nacisku. Dobry pędzel będzie miał mocną skuwkę i dobrze usytuowane włosie na trzonku. Dobrze jest, gdy ma dobrą warstwę ścieralną, czyli znacznie odporniejszą od innych pędzli. Ponadto, powinien być łatwy w czyszczeniu i niełamliwy. Jeżeli trudno zmywa się farbę z włosia, o wiele trudniej jest pozbyć się lepiącej i gęstej żywicy. Dobrze dobrany pędzel jest w stanie nadać odpowiednią warstwę posadzki już za jednym pociągnięciem pędzla. 

Pędzle do żywicy o specjalnym charakterze nie mogą być tymi samymi, jaki nakłada się farbę. Można pokusić się o malowanie jednym dobrym pędzlem podłogi żywicą i ścian farbą, jednak trzeba być zaopatrzonym w dobry rozpuszczalnik i do tego wiedzieć, w jaki sposób pozbyć się cieczy.