m

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

m

Zastosowanie wziernika szklanego jest niezbędne w wielu dziedzinach przemysłu oraz tam, gdzie istnieje konieczność nadzoru wzrokowego nad procesem. Są to szkła wziernikowe, które są odporne na wysokie temperatury, jak i trudne środowisko chemiczne. W zależności od warunków panujących wewnątrz środowiska obserwowanego stosujemy: wziernik kwarcowy, ceramiczny, borokrzemowy lub szklany sodowo – wapniowy.

Zastosowanie szkła do wzierników

szkło do wziernikaGłównym elementem wzierników i wizjerów przepływu są odporne chemiczne i mechaniczne szkła wzierne. Wzierniki i wizjery przepływu pozwalają na obserwację przebiegów procesów technologicznych bez potrzeby instalowania dodatkowych mechanizmów lub urządzeń elektronicznych, co upraszcza strukturę instalacji i czyni ją bezobsługową. Jeśli nie uwzględni się istniejących warunków chemicznych i fizycznych, część wzierników/wizjerów mogą łatwo ulec uszkodzeniu na skutek korozji lub zbyt wysokiej temperatury. Wzierniki można podzielić na trzy grupy: wzierniki zbiorowe, wizjery przepływu oraz płynowskazy (zwane także poziomowskazami, wodowskazami itp.). Szkło do wziernika musi być mocne i wytrzymałe ponieważ znajduje się ono blisko ludzkiego oka. Do temperatury 280ºC stosuje się szkło sodowo – wapniowe. Nie jest ono odporne na nagłe zmiany temperatury i stosuje się je głównie w przypadku niski, stabilnych temperatur. Szkło borokrzemowe wytrzymuje temperaturę do 350ºC. Wpływ wody i kwasów na szkło borokrzemowy jest nieznaczny. Jedynie bardzo małe ilości jonów jednowartościowych przedostają się do otaczającego środowiska w pierwszej fazie kontaktu z medium. W momencie kontaktu z substancją na szkle powstaje warstwa krzemionki, która działa jak inhibitor. Wyjątkami od reguły są kwas fluorowodorowy i gorący kwas krzemionkowy. Szkło ceramiczne wytrzymuje do 750ºC. Szkło kwarcowe jest w stanie wytrzymać najwyższą temperaturę, aż 1100ºC. Ma bardzo niski współczynnik rozszerzalności cieplnej, w związku z czym jest odporne na szok termiczny. Rozgrzane naczynie kwarcowe nie pęknie nawet, gdy włożymy je do zimnej wody. Cechuje się ono wysoką odpornością na działanie wody i silnych kwasów, lecz niską na działanie alkaliów.

Dzięki szkle wzierniki mogą spełniać swoje zadanie. Tym bardziej, że takie szkło zawsze dopasowane jest do wziernika pod względem kształtu i rozmiaru. To z kolei bardzo dużo mówi o różnorodności tych wspaniałych produktów. Naturalnie, na czymś takim również osadza się kurz czy inne zabrudzenia, ale można je po prostu w łatwy i szybki sposób wyczyścić.