Kursy personalne – hit czy kit?

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Kursy personalne – hit czy kit?

Ludzie od zawsze mieli wiele problemów, z którymi nie mogli sobie radzić. W dwudziestym pierwszym wieku, oczekiwania się zmieniają i możemy zauważyć, że coraz powszechniejsze stają się tak zwane kursy personalne, w trakcie to których, nauczane są rzeczy związane z problemami życia codziennego i zawodowego. Niemniej jednak, czy takie kursy to tak naprawdę kicz i ostatecznie człowiek jest w stanie sam się tego wszystkiego nauczyć?

Negocjacje, kursy i kwestie problematyczne

jak negocjować pensję w pracyChcąc odpowiedzieć na wyżej postawione pytanie, musimy się tak naprawdę zastanowić nad tym, co tak naprawdę jest oferowane przez kursy personalne i jaki zakres wiedzy one przed nami otwierają. Przede wszystkim, wiele kursów jest kursami, które polegają na wzmocnieniu naszej pewności siebie, osobowości oraz dają wskazówki dotyczące tego, jak prowadzić ważne rozmowy. Między innymi, możemy tutaj wymienić kursy dotyczące tego, jak negocjować pensję w pracy. W końcu, podczas takiego kursu z całą pewnością możemy się spodziewać odpowiednich wskazówek oraz ogólnych wytycznych co do samej rozmowy, a także wskazówek co do naszego zachowania oraz naszej pewności siebie. Teraz natomiast, postarajmy się odpowiedzieć na pierwsze pytanie akie zostało postawione – czy człowiek może się tego wszystkiego sam nauczyć? Odpowiedzieć jest tylko jedna i jest nią „zależy”. Dlaczego? Gdyż człowiek jako istota jest zróżnicowany. Przede wszystkim, z całą pewnością możemy się spodziewać, że znajdzie się osoba, która sama wpadnie na wszystkie wskazówki, które mogą zostać udostępnione w takim kursie i rozwiąże swoje problemy bez potrzeby ingerencji osób trzecich. Z drugiej jednak strony, możemy z całą pewnością powiedzieć, ze znajdzie się osoba, która nie będzie w stanie rozwiązać sama takich problemów i dopiero po odpowiednim ukierunkowaniu stanie się dla niej możliwym pójście dalej. Biorąc ponownie na przykład negocjację zarobków – jesteśmy w stanie wytypować pewne rzeczy, które możemy uznać za niezwykle ważne, ale musimy też pamiętać, że są ludzie, którzy po prostu nie są w stanie na to wpaść. Nie jest to czymś złym, dlatego też takie kursy są bardzo dobrą opcją dla nich. Z kolei dla osób, które same rozwiązują swoje problemy, takie kursy nie są niezbędne. 

Tak jak było więc zauważone – kursy personalne nie klasyfikują się ani jako hit, ani jako kicz. Przede wszystkim, są one czymś, co stanowi dobrą alternatywę dla osób, które mają problem z identyfikacją swoich problemów oraz wad. Dzięki takim kursom, taka osoba będzie w stanie je przezwyciężyć, co już samo w sobie jest zaletą.