Krojenie i cięcie nożami taśmowymi

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Krojenie i cięcie nożami taśmowymi

 

Jako dzieci cieszyły nas wycinanki z papieru. Pod okiem rodziców bawiliśmy się nożyczkami tworząc kolorowe prace, a wokół siebie kolorowy bałagan. W dorosłym życiu wciąż spotykamy się z koniecznością cięcia różnych materiałów choć na dużą większą skale.

Ostrza taśmowe w przemyśle

noże taśmoweUżywanie noży taśmowych znajduje szerokie spektrum zastosowań. Występują w precyzyjnych urządzeniach do krojenia lub cięcia. W przemyśle krawieckim można dzięki nim precyzyjnie wyciąć nawet bardzo małe elementy. Używane są głównie do krojenia takich materiałów jak papier, pianka, delikatny plastik i szeroko rozumiane tekstylia. Sprawdzą się w cięciu delikatnej, pojedynczej tkaniny i grubych, wielowarstwowych materiałów tapicerskich. Urządzenia do cięcia w krawiectwie dostępne są z wieloma udogodnieniami, np.: można wybrać wersję z nadmuchem, która pomaga w zachowaniu czystości na stanowisku pracy. Dalej noże taśmowe mogą być wyposażone w falownik do zmiany prędkości cięcia, czy lampkę dającą lepszy ogląd materiału. W przemyśle spożywczym noże taśmowe są szeroko spotykane w krajalnicach do pieczywa. Zapewniają równe i sprawne krojenie bochenka. Dostępne są krajalnice oferujące pewne różnice w grubości kromek, a to dzięki odpowiedniej odległości między ostrzami. Ciekawostką jest, że różne typy noży powinny być dobierane do krojenia konkretnego pieczywa. Chleb ciemny, mieszany i jasny najlepiej kroić oddzielnie – w krajalnicach specjalnie przygotowanych na krojenie konkretnego gatunku ciasta. Zwiększenie żywotności noży taśmowych niezależnie od ich stosowania zapewni ostrzenie. Regularna weryfikacja ostrza pozwoli na sprawną pracę, dzięki zapewnieniu mu ostrości niezbędnej do szybkiego i precyzyjnego cięcia. Przed ostrzeniem noże muszą zostać starannie wyczyszczone z wszelkich resztek produktu, z jakimi miały styczność i z ewentualnych innych zanieczyszczeń (jak rdza). Samo ostrzenie ułatwią tarcze ostrzące do noży taśmowych, które zakupić możemy w internecie. Po dokładnym odnowieniu szlifu najlepiej naoliwić ostrza co pomoże w zapewnieniu im długiej trwałości. Wiele serwisów oferuje swoje profesjonalne usługi w zakresie konserwacji noży przemysłowych, przez co właściciel nie musi sam zmagać się z takimi zadaniami.

Osoba odpowiedzialna za zaopatrzenie w noże taśmowe może sprawdzić oferty wielu firm nie tylko pod kątem cen, jakie oferują. Może też porównać usługi gwarancyjne czy proponowane zniżki na serwis w ramach tej samej firmy. Dobrze używane i zadbane ostrza przemysłowe na długo ułatwią nam pracę.