Kreatywne zabawy dla dzieci

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Kreatywne zabawy dla dzieci

Dla urozmaicenia czasu spędzonego z dziećmi warto poznać pomysły na zabawy, które pobudzają wyobraźnię i stymulują mózg do poznawania świata, myślenia i kreatywności. Przedstawię kilka inspiracji, które mogą być pomysłem na zabawy, gdy dziecko jest chore lub gdy są ferie zimowe. 

Zabawy dla dzieci rozwijające wyobraźnię

wysokiej jakości duży domek dla lalekMasa balonowa to jeden z pomysłów, a dmuchanie balonów jest świetnym ćwiczeniem logopedycznym. Żelowy gniotek z balona to kolejna propozycja. Balon można wypełnić brokatem, co dodatkowo da ciekawy efekt i będzie świetną zabawą dla dzieci. Woreczek foliowy wypełniony żelem może być dobrą zabawą dla starszych i młodszych. Można tworzyć labirynty. Kolejna propozycja to kamienne litery. Rysujemy na kartce litery, wcześniej zbieramy kamienie, którymi wykładamy wzór liter. To pomysł na zabawę i naukę wykorzystując skarby przyrody. W ten sposób można wprowadzić dziecko w świat samoglosek i spółgłosek. Układanie z kamyków literek i sylab to świetna zabawa sensoryczna. Inną zabawą jest poławianie faosoli. Do szklanek wsypujemy surową fasole. Grbymi słomkami dzieci próbują ją łowić. To świetna zabawa logopedyczna, gdyz dzieci muszą wciągać powietrze aby złowić fasolkę. Zrobienie masy plastycznej z mąki pobudza wyobraźnię i to bardzo kreatywne zajęcie. Z pianki do golenia moża zrobić sztuczny śnieg, z którym może myć dobra zabawa, zwłaszcza zimą. Jedną z zabaw na podwórku może być odrysowywanie cieni.  Sprawdzi się tylko wtedy, gdy jest słońce. Kładziemy kartkę papieru na dworze, na stole na przykład. Stawiamy na niej figurki zwierząt i dzieci odrysowują je. Do zabaw edukacyjnych z łyżkami potrzebne będą plastykowe łyżki i pisaki suchościeralne. Rysujemy buzie na łyżkach, różne mimiki pokazują emocje, można zrobić teatrzyk, gdzie buzie będą występowały w roli pacynek. Inną zabawą plastyczną są makaronowe rybki. Na makaronie za pomocą farb rysujemy wzory, aby przypominały one rybki. Inna zabawa to rysowanie węglem i plasteliną. Lub pieczątki z ziemniaków. Pokrywamy połówki ziemniaków farbą i przykadamy do czystej kartki. Ziemniaki można wyciąć w różnych kształtach. Zabawy plasteliną, ciastoliną ub modeliną, można tworzyć ludziki wykorzystując ruchome oczy. Malowanie koszulek pisakami do tkanin także może być frajdą, tym bardziej, że wzór pozostaje nawet po praniu. Z kartonu można zrobić domek dla lalek, który będzie przypominał wysokiej jakości duży domek dla lalek

Każda z zabaw nie wymaga wielu pieniędzy a daje dużą frajdę i jest gwarancja, że się nie znudzi. Nie potrzeba kupować drogich zabawek ani żadnych zabawek. Wystarczy zwykłe przedmioty, które ma się w domu i trochę wyobraźni.