Jakie zastosowanie mają stalowe obejmy?

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Jakie zastosowanie mają stalowe obejmy?

W przypadku niektórych instalacji czy urządzeń przemysłowych niekiedy zachodzi konieczność połączenia sztywnej rury wykonanej na przykład ze stali z gumowym przewodem lub specjalną elastyczną nakładką, której zadaniem jest zabezpieczenie instalacji. Z podobną sytuacją mamy do czynienia podczas tworzenia wiązek kablowych, gdy konieczne jest trwałe zespolenie ze sobą wielu przewodów o niewielkiej średnicy. W takiej sytuacji doskonale sprawdzają się stalowe obejmy wykonane z wysokiej jakości materiałów.

Stalowa obejma GBS do kabli

obejmy gbsWykonane z metalu obejmy mają podobne zastosowanie jak opaski zaciskowe, do których produkcji wykorzystuje się różnego rodzaju tworzywa sztuczne. Różnica jest jednak taka, że obejmy GBS wykonuje się ze stali, co oznacza, że mają znacznie lepsze parametry techniczne od swoich odpowiedników. Stal nie tylko jest w stanie przenieść znacznie większe obciążenia mechaniczne niż tworzywa sztuczne. Znacznie lepiej radzi sobie ze zmianami temperatur, które mogą zachodzić w wiązkach kablowych lub innego rodzaju przewodach. Zaleta ta jest doceniana przez inżynierów zajmujących się opracowywaniem dokumentacji wykonawczej różnego rodzaju rozwiązań mechanicznych. Stalowe obejmy najczęściej mają kształt okręgu, jednak nie zawsze. Ich kształt dopasowany jest do kształtu przewodów, na których będą zamontowane. Ich montaż przebiega bardzo prosto. Najpierw nakłada się stalową opaskę na przewód, a następnie za pomocą śrubokręta lub ręcznie skręca się ze sobą śruby. Pozwala to na idealne spasowanie ze sobą elementów. Zaletą obejm wykonanych ze stali jest także ich odporność na upływ czasu. Dzięki specjalnym powłokom z cynku (wytworzonym w specjalnym procesie chemicznym), metal jest odporny na korozję biologiczną i chemiczną. W praktyce oznacza to, że obejmy można stosować w elementach, które będą pracowały w trudnych warunkach, między innymi dużej wilgotności powietrza lub nawet przy okresowym bezpośrednim kontakcie z wodą. Stal odporna jest także na promieniowanie ultrafioletowe, które ma niekorzystny wpływ na tworzywa sztuczne.

Obejmy mogą występować w różnych rozmiarach. Średnice dopasowuje się w zależności od miejsca, w którym będą musiały znaleźć się te elementy. W przypadku produkcji wiązek kablowych zależy ona od ilości przewodów wchodzących w jej skład. W sytuacji, gdy obejmy nakłada się na gumowe rurki lub nakładki połączenie jest jeszcze szczelniejsze. To niezwykle istotne w miejscach, w których w przewodach przewidziany jest przepływ powietrza lub cieczy pod ciśnieniem.