Jakie są rodzaje farby do malowania mebli?

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Jakie są rodzaje farby do malowania mebli?

Świat może być niezwykle kolorowy – wystarczy użyć odpowiedniej farby z właściwie dobranym barwnikiem. Nie chodzi jednak tylko o to, aby emulsja była fantastycznie barwna, bowiem istotną rolę odgrywa także wytrzymałość nałożonej powłoki. Sprawia to, że nie tak łatwo jest znaleźć odpowiednią farbę, ale warto szukać, zwracając uwagę na liczne parametry i skład takiego produktu. Emalie akrylowe, ftalowe czy kredowe – wszystko jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy kupić emulsję i ruszyć z pędzlem i wałkiem w kierunku mebla.

Rodzaj farby do malowania mebli

farba do malowania mebliPierwszym rodzajem farby, która służy do malowania mebli jest emalia akrylowa. Szukając tego rodzaju produktu, można znaleźć emulsje matowe, półmatowe lub połyskliwe, dzięki czemu łatwo jest dobrać odpowiednią z myślą o efekcie, jaki ma być uzyskany. Istnieje bardzo wiele zalet takiego rozwiązania. Przede wszystkim farba do malowania mebli, która zawiera żywice akrylowe bardzo szybko schnie. Dzięki temu remont można w błyskawicznym tempie dokończyć, aby cieszyć się doskonale barwnym detalem. Warto podkreślić też, że farby akrylowe mają delikatny zapach – mocniejszy mógłby być nieprzyjemny dla wielu malujących osób. Emulsją tego rodzaju można pokrywać nie tylko drewno, ale też sklejkę czy płytę MDF. Innym rodzajem farby są emalie ftalowe. Ich zaletą jest przede wszystkim bardzo wysoka odporność na czynniki atmosferyczne. To doskonałe rozwiązanie, jeśli pomalowane mają być meble do ogrodu, pergole czy elewacja budynku – na przykład szalunki. Podobnie jak farba akrylowa, również emulsja alkidowa, inaczej zwana ftalową może być użyta do płyt MDF, sklejki, ale nie tylko. Z powodzeniem stosuje się ją na przykład względem betonu czy nawet metalu. Minusem stosowania takiej emalii jest to, że trzeba odczekać bardzo długo, aż wyschnie – nawet kilkanaście godzin. Kolejną bardzo przydatną emulsją jest farba kredowa, której zaletą jest między innymi fantastyczny efekt. To doskonały wybór, jeśli potrzebne jest uzyskanie imitacji starego mebla. Zaletą farby kredowej jest też ekologiczność – można ją zrobić samemu i to bardzo łatwo, wykorzystując do tego wyłącznie naturalne składniki.

Przy wyborze odpowiedniej farby do malowania mebli należy kierować się dysponowanym czasem, efektem, jaki zamierza się osiągnąć, a także materiałem, którym się dysponuje. Meble mogą być bowiem wykonane nie tylko z drewna, ale również sklejki czy też płyty pilśniowej MDF. Popularnym wyborem do wnętrz industrialnych są też metalowe modele, które należy pokrywać specjalną emulsją do tego stworzoną.