Jak zabezpieczyć sianokiszonkę?

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Jak zabezpieczyć sianokiszonkę?

Pasza objętościowa jest podstawą żywienia bydła, odpowiada za przyrost masy ciała, zdrowotność, produkcyjność i wysoką wydajność zwierząt. Do najpopularniejszych pasz objętościowych dla bydła należy kiszonka z kukurydzy oraz sianokiszonka. Aby zapasy paszy przetrwały w dobrym stanie kilka, a nawet kilkanaście miesięcy należy je odpowiednio zabezpieczyć. Pozwoli to cieszyć się wysoką jakością paszy przez długi czas.

Właściwości najlepszej folii do sianokiszonki

folia do sianokiszonkiJak właściwie zabezpieczyć i przechowywać sianokiszonkę? Za odpowiednie składowanie tej paszy odpowiada dobrej jakości folia do sianokiszonki, na której nie warto oszczędzać. Musi ona stworzyć odpowiednie warunki dla paszy, czyli przede wszystkim powinna być szczelna. Szczelność folii gwarantuje zachowanie warunków beztlenowych, w których zachodzą odpowiednie procesy fermentacyjne, te z kolei przetwarzają paszę w lepiej przyswajalną dla bydła. Jeśli folia będzie gorszej jakości i ulegnie uszkodzeniu, a do paszy dostanie się tlen, spowoduje to jej gnicie i pleśnienie. Dobrej jakości folia do sianokiszonki powinna być trwała, odporna na zerwanie i przebicia twardymi łodygami, zmienne warunki atmosferyczne i promienie UV. Powinna oferować odpowiednią kleistość, elastyczność i wysoką wydajność. Producenci oferują nam cztery kolory folii: biały, jasnozielony, ciemnozielony oraz czarny. Czym różnią się poszczególne kolory? Otóż niczym, prócz samego koloru. Kilka wariantów kolorów pozwala na oddzielenie bel z różnych pokosów, co ułatwia późniejsze rozdysponowanie paszy. Jednak najlepszym kolorem folii do przechowywania sianokiszonki będzie folia biała, ewentualnie jasnozielona, ponieważ jasne barwy zapobiegną nadmiernemu ogrzewaniu się paszy pod wpływem promieni słonecznych. Folie ciemnozielone i czarne polecane są do przechowywania paszy z ostatniego pokosu po letnich upałach. Na rynku dostępna jest również folia bezbarwna, jednak nie jest to folia do przechowywania paszy, a do owijania palet. Bezbarwna folia sprawi, iż zwierzęta, takie jak dziki, sarny czy ptaki, widząc co się pod nią znajduje, będą próbowały dostać się do pokarmu.

Kupując folię do przechowywania paszy dla bydła warto postawić na produkt wysokiej jakości. Oszczędność w tym temacie nie będzie się opłacać, a pasza, którą stracimy z powodu złego przechowywania to niemałe koszty. Najlepiej zaopatrywać się w folię u sprawdzonego dostawcy, który zawsze posłuży radą i odpowie na pytania w razie potrzeby. Kupowanie folii od obwoźnych handlarzy jest w tym wypadku zbyt ryzykowne, pomimo konkurencyjnych cen.