Jak właściwie ciąć akryl?

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Jak właściwie ciąć akryl?

Szkło jest jednym z bardziej pożądanych materiałów jeżeli chodzi o zastosowania produkcyjne. Z drugiej jednak strony cena zakupu tego surowca jest wysoka, w związku z tym wielu producentów poszukuje tańszych zamienników dla szkła. Jednym z popularniejszych jest akryl, które ze względu na swoje właściwości może wymagać odpowiedniego podejścia do obróbki.

Sposoby na przecinanie akrylu

szybkie cięcie akryluSzkło należy do jednych z częściej wykorzystywanych obecnie materiałów produkcyjnych. Z drugiej jednak strony, koszty zakupu tego surowca są wysokie, w związku z czym wielu producentów poszukuje zamienników dla szkła, o podobnych właściwościach. Jednym z nich jest niewątpliwie akryl, który wyróżnia się tym, że znacznie trudnej go potłuc, ale łatwiej go pokruszyć, co sprawia pewne trudności jeżeli chodzi o obróbkę tego materiału. Dlatego też obecnie najczęściej wykonuje się laserowe szybkie cięcie akrylu, które jest najlepszą metodą na obróbkę tego materiału i to co najmniej z kilku względów. Po pierwsze, próby ciecia akrylu przy pomocy piły tarczowej czy też przecinarki taśmowej w najlepszym wypadku pozostawią nierówne krawędzie ciecia, a w najgorszym prowadzi do popękania akrylu. Tymczasem cięcie tego materiału przy pomocy wiązki laserowej jest znacznie lepszym rozwiązaniem, przede wszystkim przez wzgląd na fakt, że ryzyko popękania arylu jest w tym przypadku zminimalizowane do minimum. Wynika to z faktu że cięcie laserem opiera się na zupełnie innych zasadach niż w przypadku obróbki mechanicznej – akryl nie jest cięty mechanicznie, ale fragment, w którym akryl ma być podzielony jest po prostu odparowywany. Właśnie dlatego po cieciu laserem można uzyskać idealnie równe krawędzie akrylu. Jest to zjawisko bardzo pozytywne, przede wszystkim dlatego że znacznie przyśpiesza przygotowanie tego materiału do użycia w procesie produkcyjnym, tym samym przyśpieszając znacznie realizacje procesów produkcyjnych w danej fabryce. Należy sobie bowiem zdawać sprawe z tego że głównym powodem opóźnień w produkcji jest konieczność poprawiania czy to rezultatów obróbki surowców czy to wyprodukowanych części i towarów. Dlatego to dobór odpowiedniego sposobu obróbki jest kluczowy, aby realizacja procesów produkcyjnych w fabryce była szybka i sprawna.

Wieku producentów poszukiwało przez dłuższy czas tańszego zamiennika dla szkła. Wydaje się ze najlepszym zamiennikiem jest akryl, czyli przypominjące szkło tworzywo sztuczne. Jest ono delikatniejsze wiec wymaga stosowania odpowiedniego sposobu obróbki, aby w jej trakcie tworzywo to nie popękało.