Jak pozyskuje się sól drogową?

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Jak pozyskuje się sól drogową?

Sposób wytwarzania soli technicznej różni się nieco od sposobu wytwarzania soli spożywczej. Rzeczywiście, konieczne jest uzyskanie produktu o różnych właściwościach, który następnie będzie używany nie jako przyprawa, ale do zupełnie innych potrzeb domowych. Na przykład należy wziąć pod uwagę fakt, że sól techniczna zawiera bezwzględną ilość NaCl, a także inne zanieczyszczenia mineralne, jak wapń, żelazocyjanek potasu, tlenek żelaza, magnez.

Fazy powstawania soli drogowej

sól drogowa - lubelskieBazą soli przemysłowej, a także spożywczej, jest naturalna sól kamienna, która po wydobyciu jest mielona i przekształcana w nasycony roztwór wodny. Ponadto proces może przebiegać na dwa sposoby: mechaniczny lub chemiczny. Pierwszy sposób opiera się na właściwościach różnych substancji mineralnych do zamoczenia w większym lub mniejszym stopniu. Wydobyty surowiec obficie zwilża się wodą i pozostawia na chwilę w spokoju. Cząsteczki chlorku sodu i innych towarzyszących im minerałów wypływają na powierzchnię, tworząc pianę, a cząstki skały płonnej toną, opadając na dno. Pianka mineralna jest zbierana, usuwana z niej wilgoć, zamieniająca się w koncentrat, suszona, a powstały proszek granulowany. Na wyjściu ze stu procent surowców uzyskuje się osiemdziesiąt pięć procent substancji, jaką jest sól drogowa – lubelskie posiada zakłady przemysłowe, w których wykonywana jest metoda chemiczna pozyskiwania soli drogowej. Opiera się na zdolności soli kamiennej do rozpuszczania się w wodzie pod wpływem temperatury około stu piętnastu stopni Celsjusza. W tym przypadku sól tworzy nierozpuszczalny osad, który osadza się na filtrze. Jest krystalizowany, a także granulowany. Na wyjściu ze stu procent surowców uzyskuje się osiemdziesiąt osiem procent soli technicznej. Technika ta służy do ekstrakcji produktu z naturalnych źródeł wody, w których obserwuje się znaczny stopień mineralizacji. Sól drogowa stosowana jest głównie zimą jako środek przeciwoblodzeniowy. Dziś produkt jest najtańszym środkiem przeciw oblodzeniu. Jego cena jest średnio od trzech do czterech razy niższa niż koszt nowoczesnych środków do odladzania.

Podstawą omawianego materiału jest koncentrat mineralny, czyli chlorek sodu, mielony na urządzeniach przemysłowych. Sól techniczna wydobywana jest w sposób otwarty oraz w kamieniołomach. Produkt ma najlepszy stosunek ceny do jakości. Z tego powodu jest niezwykle popularny wśród służb drogowych i komunalnych, pomimo obecności na rynku bardziej nowoczesnych i skutecznych odczynników. Jest to bardzo popularny surowiec.