Jak powstaje druk na folii?

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Jak powstaje druk na folii?

Drukowanie niektórych materiałów może być zadaniem bardziej wymagającym. Szczególnie mowa tutaj o różnego rodzaju foliach, szczególnie tych, stosowanych jako opakowania. Takie folie bowiem w bardzo niskim stopniu są podatne na najbardziej popularne rodzaje druku.

Jak drukować na folii metalizowanej?

indywidualny druk na folii metalizowanejFolia metalizowana jest obecnie bardzo popularna, co zawdzięcza głównie swojemu unikalnego wyglądowi. Chodzi o to, ze dzięki technologii swojej produkcji, taka folia daje bardzo ciekawy, miękki połysk, dzięki czemu bardzo często wykorzystuje się ją do tworzenia różnego rodzaju opakowań. Technologia produkcji tej folii oraz jej cechy sprawiają jednak, że jej zadruk może być sporym problemem, szczególnie dla osób mało doświadczonych. Dlatego też należy znaleźć taką drukarnię, która wykonuje indywidualny druk na folii metalizowanej. Zadruk na tego typu folii, jeżeli zostanie odpowiednio wykonany, umożliwia uzyskanie niezwykłych wprost efektów wizualnych, które szczególnie docenią producenci różnych opakowań. Z drugiej jednak strony, typowe metody zadruku w przypadku tej folii nie okażą się skuteczne, gdyż druk będzie mało trwały i słabo widoczny. Dlatego też grafik zajmujący się tworzeniem zadruku na takiej folii musi znać nie tylko wszystkie dostępne techniki druku, ale także procesy jego uszlachetniania, czyli sposobu na to, by był bardziej trwały i  bardziej widoczny. W przypadku tworzenia zadruku na folii metalizowanej, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wszystkie powstałe obrazy i napisy będą miały bardzo metaliczny wygląd. Dlatego też, w przypadku tej folii bardzo ważne jest stosowanie procesu uszlachetniania druku. Zazwyczaj robi się to w ten sposób, że te fragmenty folii metalizowanej, na której ma powstać napis czy też grafiki, są najpierw zadrukowywane na biała. Następnie na tak powstałej powierzchni nanosi się właściwy druk, który dzięki temu jest już pozbawiony pewnego metalicznego efektu, charakterystycznego dla takiej folii. Kolejny etap to pokrycie tak powstałego zadruku ochronną warstwą, dzięki czemu będzie on bardziej odporny na uszkodzenia i blakniecie. Oczywiście, drukowanie na takich powierzchniach jak folia metalizowana wymaga ogromnego doświadczenia od grafika i znajomości technologii uszlachetniania druku, Dlatego należy zlecać zadruk tej folii jedynie doświadczonym drukarniom.

Drukowanie na niektórych powierzchniach i materiałach może być znacznie bardziej problematyczne. Szczególnie tyczy się to różnych gatunków folii, na których nadruk może być mało widoczny, w takich wypadkach konieczne jest stosowanie technologii uszlachetniania druku.