Jak ograniczyć produkcję plastiku?

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Jak ograniczyć produkcję plastiku?

Plastik. To nasz wielki wróg. Wszyscy jesteśmy świadomi tego, ile ton plastiku produkujemy każdego roku. Z roku na rok coraz więcej. To przyczynia się do ogromnego zanieczyszczenia środowiska. Naszym wspólnym celem powinna być nieustanna dbałość o jego stan i próba odwrócenia negatywnych skutków działalności człowieka. Wiemy, jaki problem stanowi produkcja plastiku. Znamy rozwiązania, które pozwalają na zużycie jego produkcji. Jednak segregacja śmieci, stosowanie toreb ekologicznych, rezygnacja z kupna żywności w pojemnikach wielokrotnego użytku, może nie być wystarczająca. Przyjrzyjmy się zatem, co możemy zrobić my sami.

Zużycie wody a plastik

odwrócona osmozaKażdego roku, każde gospodarstwo domowe, produkuje olbrzymie ilości plastiku. Spójrzmy chociażby na wodę w plastikowych butelkach. Biorąc pod uwagę, że przeciętna osoba wypija około dwóch litrów wody każdego dnia, na czteroosobową rodzinę przypada minimum kilka butelek plastikowych codziennie! W skali roku jest to olbrzymia ilość. Rezygnacja z kupowania wody w plastikowych butelkach, wydaje się być zatem rozwiązaniem koniecznym, jeżeli chcemy przyczynić się do ratowania ziemi. Jak to jednak zrobić? Woda w szklanych butelkach jest o wiele droższa, poza tym nakrętki zawierają szkodliwe aluminium. Przegotowana woda z czajnika pozbawiona jest z kolei niezbędnych soli mineralnych i pierwiastków śladowych. Jest jednak coś, co pozwoli nam na spożywanie wody prosto z kranu. To odwrócona osmoza. Czym jest? To urządzenie, które pozwala na uzdatnienie wody do bezpośredniego spożycia. Tak więc odwrócona osmoza wydaje się być rozwiązaniem wręcz genialnym dla osób, które nie wiedzą, w jaki sposób zminimalizować zużycie plastiku, a chcą to zrobić. Zainstalowanie takiej stacji, pozwoli na całkowitą rezygnację z kupowania wody i używanie jedynie tej, którą mamy pod ręką we własnych domostwach. Jeżeli zastanawiamy się, ile kosztuje odwrócona osmoza, to pamiętajmy, że koszty instalacji bez wątpienia po czasie się zwrócą. Jest to rozwiązanie, które wbrew pozorom pozwala ograniczyć wydatki.

Nie bagatelizujmy problemu zanieczyszczenia ziemi plastikiem. Miejmy świadomość, jak ogromna jego ilość trafia co roku do mórz i oceanów. Pomyślmy, jaki wpływ ma funkcjonowanie jakości wód powierzchniowych, życie organizmów je zamieszkujących, a w efekcie na nas samych. Starajmy się żyć świadomie i odpowiedzialnie. Nie mamy wpływu na innych, jednak mamy wpływ na nas samych i nasze codzienne wybory. Rezygnując z używania plastiku, w stopniu, jakim jest to możliwe (np. poprzez stosowanie w domu filtrów odwróconej osmozy), możemy przyczynić się do ratowania ziemi i środowiska naturalnego.