Jak działa czujnik kadencji?

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Jak działa czujnik kadencji?

Okres jesienno-zimowy nie sprzyja aktywności i treningom rowerowym. Z tego względu duża liczba kolarzy w tym okresie decyduje się na jazdę w pomieszczeniach z zastosowaniem trenażera. W takim przypadku dokonywanie pomiaru dystansu oraz prędkości na podstawie odczytów GPS mija się z celem, dlatego z pomocą przychodzi dedykowany specjalnie dla zegarków Garmin czujnik kadencji oraz prędkości. Warto dowiedzieć się dokładniej, w jakich wariantach są sprzedawane powyższe czujniki oraz w jaki sposób one działają.

Sposób działania czujnika kadencji

garmin - czujnik kadencjiProducenci oferują zarówno sam czujnik kadencji, sam czujnik prędkości, jak i zestawy zawierające w sobie oba te urządzenia. Czujnik kadencji i prędkości to niewielkie pod względem wymiarów dodatki do roweru, przy pomocy których można zmierzyć rytm pedałowania, pokonywany dystans, a także prędkość jazdy. Oba te czujniki mają akcelerometr przy pomocy którego wykonują obliczenia. Dodatkowo są zasilanie przy pomocy baterii, którą w razie potrzeby można samodzielnie wymienić. Parametry, które są zliczane na bieżąco, są także bezprzewodowo wysyłane do zegarka przy pomocy protokołu ANT+. Jeżeli interesuje nas marka garmin – czujnik kadencji jest produktem wysokiej jakości. W odróżnieniu od starszych modeli czujników, te nowej generacji można bardzo łatwo zainstalować. Do montażu czujnika kadencji wykorzystuje się jedną z trzech dołączonych do zestawu obejm. Dobiera się ją w zależności od tego, jaka jest grubość korby, natomiast czujnik mocuje po jej wewnętrznej stronie. Nie będzie miało znaczenia, czy jest to korba lewa czy prawa. Także montaż czujników prędkości jest łatwy, gdyż zapina się go na piaście tylnego koła. Kolejnym ważnym etapem będzie połączenie czujnika kadencji z zegarkiem. W tym celu należy wejść do głównego menu zegarka, wejść w ustawienia i wybrać czujniki. Następnie wybierają się dodaj nowy oraz wybiera prędkość/rytm. Wykonanie tych czynności nawet laikom nie powinno powodować trudności.

Przed rozpoczęciem synchronizacji zegarka i czujnika kadencji, w pierwszej kolejności należy odpowiednio zamontować czujnik. W sytuacji, kiedy synchronizujemy czujnik kadencji, nie jest konieczne dokonywanie kalibracji. Zadaniem takiego czujnika jest dokonywanie pomiaru liczby obrotów pedałów na minutę, co w znacznym stopniu ułatwia pełne wykorzystywanie potencjału treningu. Zarówno łączność ANT+, jak i technologia Bluetooth Low Energy pozwalają na przesyłanie danych dotyczących kadencji do społeczności online i innych aplikacji treningowych.