Jak dbać o kurczęta?

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Jak dbać o kurczęta?

Kurczęta jak wiadomo to dzieci kurek. Niestety tak jak każde dzieci potrzebują większej opieki i odpowiedniego karmienia, żeby wyrosły na dorodne kurki czy kogutki. Właśnie w szczególności od środowiska w jakim przebywają i od jedzenia jakie dostają zależy nie tylko ich wzrost, ale również to jakie w przyszłości dadzą nam korzyści w mięsie czy dostatku jajek. Odpowiednia karma w odpowiednim karmidle to przede wszystkim podstawa w każdej hodowli tych małych, szybko rosnących pisklaków z których rosną zdrowe kury.

Zalety karmideł dla kurczaczków hodowlanych 

karmidła dla kurczątNajlepszym dla takich niewielkich zwierzątek będą karmidła dla kurcząt o długości 30cm. Wykorzystanie takiego karmidła jest efektywne, ponieważ posiada ono podziałkę, która oddziela stanowisko paszy. Jest to dobry sposób na karmienie takich pisklaków, które lubią grzebać i by nam tej paszy tak nie rozsypywały za wiele. Początkowym karmidłem mogą być niewielkich rozmiarów karmidła posiadające nakrywki, w których są zrobione odpowiednie otwory, w które kurczę może wsadzić głowę po jedzonko. Pozwala to na utrzymaniu w hodowli kurcząt porządku. Dodatkowo mniejsze zniszczenie paszy, która nie jest wcale tania, by mieć zdrowe piękne pisklęta, które idą na sprzedaż jako większe kurki, do jajek lub na mięsko. Wielu hodowców dba o swoje pisklęta niczym o dzieci i z każdym ich przyrostem zmienia na coraz to lepsze i bardziej funkcjonalne karmidła, wszystko dostosowane do wieku kurcząt. Hodowcy przy zakupie karmideł nie tylko patrzą na wielkość dostosowana do kurcząt, ale również z jakiego powstało materiału i jak z jego czyszczeniem. Wiadomo, że najlepiej, żeby przy większej liczbie drobiu czyszczenie takich karmideł czy korytek było szybkie i łatwe. Podstawowa rzeczą jest też, żeby nie zużywało się zbyt szybko jak i nie było łatwe do uszkodzenia przez kurczęta. Tacy hodowcy nie hodują jednorazowo kilkadziesiąt kurcząt, ale ich produkcja jest ciągła, jedne rosną, są następne. Producenci karmideł również tworzą coraz ciekawsze i bardziej efektywniejsze w użyciu karmidła, dzięki temu posiadają większą liczbę zwolenników.

W związku z tym, jak by komuś się zachciało hodować drób musi poczytać wszelkie informacje, a jeszcze jakby poznał szereg polecanych i najlepszych karmideł dla kurcząt. Hodowla kur, czy kurcząt nie należy do łatwych. Trzeba poświęcić im wiele czasu i uwagi. Przy dużej liczbie kurcząt bywają wyjątki, którym nie pasuje dana karma lub karmidło nie jest przystosowane do kurczaka, bo jest mniejsze z całego stadka. To tak samo jak z dziećmi każde może być inne i mieć inne wymagania, dlatego hodowcy je segregują.