Jak chronić komputer przed utratą plików?

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Jak chronić komputer przed utratą plików?

 

Bardzo istotnym elementem współczesnych czasów jest ochrona plików przed ich utratą. Dzisiaj to już standard że większość naszych dokumentów czy zdjęć trzymamy na komputerze, jednak nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego iż takie trzymanie ważnych rzeczy na komputerze może się skończyć nie ciekawie. Zatem warto wcześniej pomyśleć o tym jak zabezpieczyć się na wypadek awarii swojego komputera.

Utrata danych – co robić?

odzyskiwanie danych z dyskuTak to już jest że często dopiero po szkodzie zdajemy sobie sprawę z tego że pewne rzeczy można było zrobić inaczej. Tak jest w wypadku tego że większość ludzi nie pilnuje swojego bezpieczeństwa na urządzeniach z których korzysta a mowa o laptopach, komputerach stacjonarnych czy nawet telefonach. To bardzo osobiste urządzenia i nie zdajemy sobie nawet sprawę że powinniśmy być ostrożni jakie informacje na nich zostawiamy. Tak na przykład jest w przypadku zdjęć które często zrzucamy na komputer i trzymamy w tysiącach gdzieś wśród stery zapomnianych plików. Można z dnia na dzień takie zdjęcia stracić a odzyskiwanie danych z dysku to nie jest prosta sprawa i może być potrzebna pomoc osób trzecich. Dlatego nie powinniśmy trzymać plików na pulpicie warto je na przykład dla bezpieczeństwa zgrać dodatkowo na jakąś płytkę CD lub inny nośnik danych. Jednak i to nie zawsze może nas uchronić przed utratą dla nas ważnych plików. Wówczas jak trafi się taki problem powinniśmy spróbować pobrać odpowiedni program o odzyskiwania danych z komputera, laptopa czy innego urządzenia na którym takie pliki są. Nie zawsze się udaje ale bardzo często dzięki takiemu programowi odzyskanie danych staje się realnym i na powrót możemy się cieszyć tym co mogło zginąć bezpotomnie. Jeśli jednak nie chcemy sami podejmować tego problemu nie powinniśmy się stresować sytuacją. To nic złego się jeszcze nie stało i powinniśmy przydzwonić do jakiegoś znajomego który na przykład studiuje aktualnie informatykę. Zdolny informatyk który siedzi w temacie z pewnością będzie nam w stanie znacznie bardziej pomóc niż my sami sobie. Tutaj nie zawsze trzeba się unosić dumą a czasem po prostu warto kogoś bardziej obeznanego poprosić o pomoc.

Zatem trzymajmy swoje osobiste zdjęcia i inne ważne dla nas pliki w bezpiecznym miejscu. Uważajmy też by przez przypadek nie usunąć czego bezpotomnie. Czasem zupełnie przez przypadek możemy usunąć coś z pulpitu lub jakiegoś pliku a dopiero po chwili może do nas dotrzeć co tak na prawdę narobiliśmy, niestety wtedy może już być za późno i nie naprawimy tak szybko tego.