Jak budować baseny podziemne

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Jak budować baseny podziemne

 

Badając informacje o potencjalnym nowym basenie przydomowym, często można spotkać się z terminem „torkret”. Co to właściwie jest? Czy różni się od betonu? O co chodzi z betonem natryskowym – czy to to samo, czy coś innego? Baseny podziemne wykonane z torkretu zapewniają niezrównany poziom elastyczności projektowania i jakości estetycznej.

Baseny podziemne z torkretu są wytrzymałe

podziemne baseny ogrodowe całoroczneRzućmy okiem na kilka podstawowych informacji na temat tego materiału, jego wykorzystania w budowie basenów i zalet, które zapewniają zarówno torkret, jak i beton natryskowy. Trzy kluczowe elementy unikalne w konstrukcji basenu podziemnego, to betonowa mieszanka piasku, cementu i wody nakładana przez wąż wysokociśnieniowy. Po utwardzeniu (wyschnięciu) torkret staje się twardy jak skała, tworząc grubą, solidną strukturę. W ten sposób powstają podziemne baseny ogrodowe całoroczne. Przez dziesięciolecia zajmował szczególne miejsce w budowie basenów, gdzie zawsze jest łączony z innym mocnym materiałem budowlanym – stalą – a także wewnętrzną warstwą wykończeniową tynku. Po wykopaniu otworu na nowy basen załogi instalują sieć prętów stalowych, znanych jako pręt zbrojeniowy. Starannie rozmieszczone w określonych odstępach metalowe pręty tworzą klatkę, która rozciąga się na całym odcinku przyszłego basenu podziemnego, a także spa, jeśli takie istnieje. Dodatkowa stal trafia do obszarów wymagających szczególnie wysokiego poziomu zbrojenia, takich jak głęboki koniec lub wolnostojąca podwyższona ściana. Klatka ustawiona na betonowych blokach jest zawieszona kilka cali w powietrzu, aby nie dotykała gleby pod nią. W ten sposób pozostaje dużo miejsca do wypełnienia świeżym materiałem. Po zamontowaniu stalowego szkieletu basen podziemny jest gotowy na torkret. Załogi rozpylają mieszankę betonową z dużą prędkością na stal w całym basenie, tworząc podłogę i ściany basenu. Torkret jest wysoce przystosowany do formy basenowej; tworzy płynne linie, różne kontury, głębokości i kształty – wszystkie one tworzą spójną, atrakcyjną wizualnie strukturę. Po tym, jak torkret właściwie się utwardzi, nakłada się trzeci materiał, aby ukończyć budowę basenu: tynk. Gładka mieszanka złożona z pyłu cementowego i marmurowego może również zawierać barwione kruszywo kwarcowe dla dodatkowej trwałości i estetyki. (W przypadku niektórych basenów można zastosować wysokiej klasy tynk żwirowy.)

Tynk jest tym, co faktycznie uszczelnia basen podziemny, a ta ostatnia powłoka jest tym, co wszyscy uważają za błyszczącą powierzchnię wewnętrzną basenu. Tym, co odróżnia konstrukcję torkretową od innych rodzajów basenów, jest jednak torkret, stal i tynk. Tym, co wyróżnia ukończony projekt, jest niesamowita trwałość i wszechstronność projektu, jakie zapewnia to trio.