Funkcjonalne suwnice pomostowe

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Funkcjonalne suwnice pomostowe

Specyfika działalności przedsiębiorstw jest czynnikiem decydującym jakie urządzenia zostaną użyte do budowy wewnątrzzakładowych ciągów transportowych. W przypadku konieczności przenoszenia bardzo ciężkich ładunków i dostarczania ich w precyzyjny sposób w ściśle określone miejsca niezbędne są suwnice. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje tych bardzo przydatnych urządzeń, którymi są suwnice bramowe, półbramowe i pomostowe.

Przenoszenie ładunków ponad powierzchniami hal

suwnica pomostowa do haliMożliwość bardzo dokładnego manipulowania ładunkami to jedna z podstawowych zalet suwnic pomostowych. Docierają one wszędzie tam gdzie przewidziano taką konieczność w sposób szybki i bardzo precyzyjny. Konstrukcja suwnicy pomostowej porusza się po torowisku umieszczonym na konstrukcji nośnej hali lub gdy nie ma takiej możliwości na stalowych dźwigarach. Suwnice pomostowe oferowane przez producentów osiągają rozpiętość nawet ponad 30 metrów przy udźwigu sięgającym setek ton. Oferowana przez producentów suwnica pomostowa do hali zawsze wykonywana jest na indywidualne zamówienie z przeznaczeniem dla konkretnego miejsca. Podczas wizji lokalnej prowadzonej przez przedstawiciela producenta bada się możliwości konstrukcyjne i ustala wymagane parametry pracy urządzenia. Nie ma zatem dwóch takich samych suwnic pomostowych. Suwnica pomostowa składa się z czołownic, które spoczywają bezpośrednio na torowisku. Są one zaopatrzone w napęd elektryczny. Czołownice są oparciem dla elementów nośnych w postaci mostów złożonych z jednego lub więcej dźwigarów określających udźwig suwnicy. Wpływ na udźwig suwnicy ma też ilość poruszających się po moście cięgników. Z reguły jest to jeden cięgnik, który jest odpowiedzialny za manipulowanie ładunkami w pionie i poprzecznie do kierunku jazdy suwnicy. Ciekawostką i ogromnym plusem tego rozwiązania jest możliwość umieszczenia na jednym torowisku kilku suwnic pomostowych, które poruszają się bezkolizyjnie dzięki odpowiednim systemom. Przenoszenie ładunków ponad powierzchnią hali umożliwia bezproblemowe i szybkie dotarcie domiejsca przeznaczenia bez interakcji z ruchem naziemnym. Bardzo precyzyjne sterowanie suwnicami odbywa się drogą radiową, przewodowo lub tradycyjnie z kabiny operatora.

Istnieje grupa suwnic specjalnych przeznaczonych do pracy w bardzo niekorzystnych warunkach czy to ze względu na zapylenie, wysoką lub niską temperaturę. Może też występować duże stężenie substancji chemicznych lub zagrożenie wybuchem. Do pracy w takich miejscach producenci oferują odpowiednio przygotowane konstrukcje o wysokiej odporności i dużym poziomie bezpieczeństwa pracy. Oferowane są również różnorodne zawiesia do specyficznych ładunków.