Firany, których nie trzeba prasować

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Firany, których nie trzeba prasować

Odświeżanie firan, które często przez dłuższy czas wiszą na naszych oknach i się kurzą, jest konieczne do wykonania co jakiś czas. Każda pani domu wie, że jest to czasochłonna praca. Po wybraniu i wysuszeni firanę trzeba bowiem wyprasować, żeby ładnie wyglądała na oknie. A prasowanie dużych kawałków materiału nie należy do najprzyjemniejszych zajęć. Na szczęście na rynku od jakiegoś czasu dostępne są takie tkaniny, które wręcz prasują się same. 

Firany, które prostują się bez prasowania

nowoczesne firany bez prasowaniaWiększość osób zdobi swoje okna w najbardziej tradycyjny sposób, czyli poprzez powieszenie na nich firanek. Co jakiś czas trzeba te firanki odświeżyć, czyli wyprać w pralce. Samo pranie odbywać się powinno na niskich obrotach, najlepiej w temperaturze około trzydziestu stopni. Wtedy mamy gwarancje, że nic się nie stanie z delikatną tkaniną. Dużym i czasochłonnym wyzwaniem jest prasowanie firanek po ich wyschnięciu. Tkanina jest duża i może nieco komplikować cały proces prasownia. Osoby, które cenią sobie swój czas, mogą na szczęście zakupić nowoczesne firany bez prasowania, które wystarczy po wypraniu zawiesić na karniszu.  Takei samoprasujące się tkaniny są zazwyczaj na tyle ciężkie, żeby wyprostować się po ponownym zawieszeniu, chociaż istnieję też lekkie i delikatne tkaniny, które również same się wyprostują. Materiałów na firanę, których nie trzeba prasować, jest na rynku naprawdę dużo. Każdy może wybrać taką, która najlepiej będzie pasowała do charakteru jego mieszkania. Mamy więc firany żakardowe, tak zwaną markizetę oraz tiul. W prostowaniu firan mocno pomagają różnego rodzaju obciążające dekoracje, typu klamry spinające. Warto więc, przy wyborze firanek do domu, zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Jego struktura dużo nam może powiedzieć o tym, czy będziemy musieli męczyć się z żelazkiem po praniu czy też wystarczy, że wywiesimy wilgotną firankę na karniszu o ta wyprostuje się sama. Na przykład, im ciaśniejszy splot oczek, tym firanka lepiej będzie się prostować. Ważny jest też ciężar materiału. 

Pranie firan często musimy połączyć z ich wyprasowaniem. A to już jest pewnego rodzaju wyzwanie, bo prasowanie dużych tkanin może być nieco niewygodne. Na szczęście nie każda firana wymaga prasowania. Istnieją takie materiały, które wystarczy wywiesić po praniu na karniszu i prostują się same. Im cięższa firanka, tym lepiej w tym przypadku. Chociaż z drugiej strony lekki tiul również nie wymaga użycia żelazka. Warto więc przy zakupie firanek zwrócić uwagę na materiał, który wybieramy.