Dostępność pojemników na leki przeterminowane

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Dostępność pojemników na leki przeterminowane

Niestety Polacy w stosunku do innych narodów kupują ogromne ilości różnorodnych leków i… nie zawsze wszystko wykorzystują. Jako naród uwielbiamy wprost posiadać coś na zapas, na czarną godzinę, a takie postępowanie w przypadku medykamentów jest całkowicie irracjonalne. Przede wszystkim leki posiadają bowiem terminy ważności, których należy bardzo ściśle przestrzegać, a do tego często muszą być przechowywane w specjalnych warunkach lub zostać zużyte od razu po ich otwarciu. Przeterminowane, niezużyte lub zniszczone preparaty medyczne muszą być wyrzucane w odpowiednich miejscach.

Gdzie znajdziemy pojemniki na leki?

podwójne pojemniki na leki przeterminowaneUtylizacja lekarstw nie jest procesem prostym ani tanim, dlatego już na wstępnie należy podkreślić, że przede wszystkim warto się zatroszczyć o to, aby nie posiadać zbędnych medykamentów i nie gromadzić ich ot tak sobie. Pamiętajmy, że żyjemy w cywilizowanym kraju i nie brakuje u nas aptek, które w każdej chwili mogą dostarczyć nam nowe opakowania potrzebnych nam leków. Nawet w czasach różnych kryzysów i chwilowej niedostępności pewnych preparatów pacjent nie zostanie pozbawiony leczenia, ponieważ na rynku można także bez problemu nabyć bardzo dużo zamienników lekarstw. Oczywiście czasami nie zużywamy leków nie z naszego powodu, np. zmienia się nasza sytuacja zdrowotna, albo zalecono nam zużycie mniejszej ilości tabletek niż tak, która znajduje się w opakowaniu. Wówczas pamiętajmy przynajmniej, że podwójne pojemniki na leki przeterminowane znajdują się w wielu punktach w całej Polsce i są ogólnie dostępne. Nade wszystko znajdziemy je w aptekach oraz punkach aptecznych, ale często są także dostępne w ośrodkach zdrowia oraz na oddziałach szpitalnych. Zanim jednak wyrzucimy cokolwiek do takiego pojemnika, musimy uzyskać zgodę odpowiedzialnej za niego osoby. W praktyce oznacza to, że samodzielnie nie wyrzucamy przyniesionych przez nas lekarstw, a jedynie oddajemy je osobie upoważnionej za wykonanie takiego zadania oraz posiadającej w swoim otoczeniu odpowiedni pojemnik. Jest to istotne, ponieważ zazwyczaj nie wiem, do której części kosza należy wrzucić dany medykament.

Warto uświadamiać ludzi, że nie należy kupować zbyt wielu leków i suplementów diety, a jedynie tyle, ile faktycznie planujemy zużyć w najbliższej przyszłości. Niestety nabywamy ogromne ilości medykamentów, które szybko wędrują do koszy i niestety nie zawsze do tych, w których powinny się znaleźć. Musimy pamiętać, że nieprawidłowe sortowanie odpadów (szczególnie szkodliwych, a do takich należą leki) przyczynia się do zatruwania środowiska, a ponadto może zagrażać ludziom oraz zwierzętom.