Dlaczego badania gruntu są opłacalne?

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Dlaczego badania gruntu są opłacalne?

Za powodzenie budowy domu oraz jego bezproblemowe użytkowanie w przyszłości odpowiadają przede wszystkim fundamenty. Te z kolei posadowione są na gruncie, który powinien być solidną podstawą. Jednak nie zawsze warunki gruntowo-wodne na działce przeznaczonej pod budowę są idealne. Z pewnością warto je sprawdzić jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty, a najlepiej nawet przed zakupem działki, ponieważ może okazać się, że budowa na niekorzystnym terenie pochłonie zbyt dużo pracy i wygeneruje dodatkowe koszty, w gruncie rzeczy przestanie być opłacalna.

Badania gruntu – praktyczne informacje

rzetelne badanie gruntuWarunki gruntowo-wodne są niezmiernie istotne z punktu widzenia powodzenia budowy. Rzetelne badanie gruntu pozwoli nam określić poszczególne warstwy gruntu, ich rodzaj i właściwości fizyko-chemiczne, a także ustalić poziom lustra wód gruntowych, oraz ewentualne ich podnoszenie. Wszystko to ma niebagatelny wpływ na wybór najbardziej optymalnego projektu domu oraz najlepszych rozwiązań technologicznych. W grę wchodzi także dopasowanie fundamentów, oraz odpowiednie zabezpieczenie ich przed działaniem wody. Badanie to odpowie także na pytanie, czy konieczny i opłacalny będzie drenaż wokół budynku, lub jak odprowadzić wody opadowe z terenu bez kanalizacji deszczowej. Jak w praktyce wygląda takie badanie i przez kogo jest wykonywane? Rzetelne badanie gruntu wykonywane jest przez inżyniera geotechnika, który posiada stosowne uprawnienia do wystawienia ekspertyzy. Samo badanie polega na wykonaniu kilku odwiertów, najczęściej w miejscach planowanego posadowienia budynku, na jego rogach i po przekątnej. Często zdarza się, że wymagana jest bardziej szczegółowa analiza, wtedy próbki gruntu wędrują do analizy w laboratorium. W zależności od tego, czy planujemy budowę domu z podpiwniczeniem czy bez, odwierty mogą mieć głębokość od 3 do 6 metrów. Koszt jednego metra odwiertu to 100-150 zł, jednak jest to czynność, na której nie warto oszczędzać.

Dlaczego zbadanie gruntu przed budową i poznanie warunków gruntowo-wodnych panujących na działce jest tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że ekspertyza pomoże w pracy zarówno architektowi, jak i samym wykonawcom projektu. Inwestor natomiast zyska spokój i pewność, że dom stoi na solidnych fundamentach, budynek nie jest narażony na spękania wskutek nierównego osiadania, a w piwnicy nie będzie pojawiać się woda. Podczas budowy natomiast będzie o wiele prościej uniknąć ewentualnych zmian w projekcie, co zdecydowanie zmniejsza koszty i skraca czas pracy.